Informacje i nowości

T-Mobile wprowadza WiFi Calling i VoLTE dla iPhone’ów

Od dzisiaj iPhone’y działające w sieci T-Mobile mogą korzystać z usług VoiceOver WiFi (inaczej WiFi Calling; możliwość realizacji połączeń przez sieci WiFi) oraz VoiceOver LTE – wykonywania połączeń przez sieć 4G/LTE.

T-Mobile chwali się, że jest pierwszym w Polsce i jednym z pierwszych na świecie operatorów, który uruchomił obie technologie jednocześnie. Co to oznacza dla użytkownika? W przypadku VoWiFi – przede wszystkim lepszą dostępność usług telekomunikacyjnych w trudno dostępnych miejscach dla sieci komórkowej, np. nierównym terenie itp. Dodatkowo, VoWiFi przydaje się w przypadku, gdy przebywamy za granicą – połączenia z użyciem tej technologii kosztują tyle samo co w Polsce. Warunkiem jest, aby być podłączonym do sieci WiFi obsługującej połączenie z internetem:

Abonent przebywając za granicą powinien samodzielnie aktywować VoWiFi poprzez włączenie trybu samolotowego w swoim telefonie, a następnie WiFi lub poprzez zmianę w ustawieniach telefonu preferowanej sieci komórkowej na WiFi. W innym wypadku połączenia będą realizowane za pośrednictwem sieci mobilnej.

W przypadku VoLTE – oszczędność baterii. iPhone podczas połączeń nie musi „skakać” z sieci 4G/LTE do 3G i z powrotem – dzięki temu oszczędzamy energię:

To drugie osiągane jest poprzez unikniecie tzw. fallback, czyli przełączenia telefonu z sieci LTE do 3G, co występuje w każdej sieci, która nie ma VoLTE. Dzięki temu zużycie baterii może być nawet o kilka procent niższe, w zależności od liczby wykonywanych połączeń.

Obie funkcje są bezpłatne i dostępne w taryfach:

  • Rodzina, Jump, Supernet
  • Jump Pro, Komfort, Pakiet dla Biznesu, Nowy PB

Aby móc używać wymienione usługi, należy zaktualizować ustawienia operatora (T-Mobile 27.1; można to sprawdzić w zakładce „To urządzenie” w ustawieniach), posiadać kartę USIM (zdolną obsługiwać sieć LTE) oraz wysłać odpowiedniego SMSa:

  • VoLTE – SMS o treści TAK na 80534
  • VoWiFi – SMS o treści TAK na 80535

Po wysłaniu wiadomości usługa powinna zostać włączona do 72 godzin. Obie usługi są bezpłatne.

Źródło: T-Mobile Polska

Komentarze
To Top