Książki i Ebooki

iOS 5. Programowanie. Receptury – wrażenia z lektury

iOS 5. Programowanie. Receptury - Vandad Nahavandipoor (Helion)

Pewnie każdy, kto próbował programować, wcześniej czy później został odsyłany do anglojęzycznych dokumentacji, bądź też pytając na forum, od razu dostawał odpowiedź, że bez znajomości angielskiego nie ma nawet co zaczynać. To wszystko to oczywiście w dużej mierze prawda.

Osobiście, chociaż znam język angielski na wystarczającym poziomie, aby poradzić sobie z przeciętną dokumentacją, to mimo wszystko zdecydowanie bardziej wolę czytać i przyswajać wiedzę serwowaną mi w ojczystym języku. Do programowania na iOS przymierzałem się już od dłuższego czasu, stawiając już nawet na tym polu swoje pierwsze kroki. W pierwszej kolejności szukałem oczywiście materiałów na polskich stronach internetowych. Niestety tych nie jest zbyt wielu. Jest kilka poradników, z których część urywa się po pierwszych artykułach, inne natomiast niezbyt tłumaczą prezentowane przykłady, przez co zrozumienie ich przez kogoś początkującego jest dosyć trudne.

iOS 5. Programowanie. Receptury - Vandad Nahavandipoor (Helion)

Gdy tylko dowiedziałem się, że Wydawnictwo Helion wydało w języku polskim nową książkę poświęconą programowaniu na iOS, postanowiłem jak najszybciej ją zdobyć. Książka nosi tytuł „iOS 5. Programowanie. Receptury” i dostępna jest zarówno w wersji tradycyjnej, jak i w formie ebooka (pliki PDF, ePub i mobi). Ponieważ zdecydowałem się na wersję elektroniczną, książkę pobrałem za pośrednictwem internetowej księgarni Ebookpoint.pl. Co ważne, kupując ebook otrzymujemy w pakiecie wszystkie z wyżej wymienionych plików/standardów.

Przy okazji dodam, że księgarnia posiada ciekawą funkcjonalność, która bardzo mi się spodobała. Mianowicie, chodzi o możliwość połączenia swojego konta ebookpoint z kontem na dropboksie. Dzięki temu zaraz po zakupie, naszą książkę możemy automatycznie wysłać na naszego konto dropbox. Po chwili książka pojawi się w katalogu Apps/eBooki, skąd będziemy mogli w łatwy sposób otworzyć ją w ulubionym czytniku na iPadzie, czy iPhone’ie.

iOS 5. Programowanie. Receptury - Vandad Nahavandipoor (Helion)

Przejdźmy jednak teraz do treści książki. To co jet bardzo istotne, to to, że książka nie jest przeznaczona dla zupełnie początkujących programistów. Autor zakłada, że mamy już podstawy programowania i mieliśmy nieco do czynienia z środowiskiem programistycznym Xcode. Mimo to, pierwszy rozdział książki pokazuje krótko, jak zacząć pracę w Xcode. Znajdziemy w nim także sporo słów poświęconych podstawom Objective-C, począwszy od deklarowania różnego typu zmiennych, poprzez budowę pętli, tworzenie własnych klas, itd. O ile Xcode był mi wcześniej znany, to wstęp do obiektowego C okazał się dla mnie bardzo przydatny i dzięki niemu uzupełniłem kilka braków, które powstały podczas czytania innych poradników.

To co bardzo podoba mi się w książce, to sposób w jaki jest napisana. Otóż każdy rozdział to konkretny problem, z którym spotyka się programista, jego rozwiązanie i w końcu szczegółowa analiza, która – co najważniejsze -nie podaje tylko jednego słusznego rozwiązania, ale wyjaśnia dlaczego jedną są lepsze od innych. Autor bardzo często zwraca naszą uwagę i uświadamia, że proponowany przez niego kod będzie korzystniejszy w sytuacjach, kiedy będziemy pracować nad aplikacją np. w grupie kilku programistów.

Dzięki takiemu podejściu i stosowaniu się do zaleceń autora, szybko wyrobimy w sobie dobre nawyki w pisania zrozumiałego, przejrzystego kodu, który będzie jasny nie tylko dla nas, kiedy powrócimy do niego po przerwie, ale także dla innych programistów, którzy być może kiedyś będą z niego korzystać lub będą go z nami rozwijać.

Oczywiście czytając książkę dobrze jest od razu analizować prezentowany w niej kod i wykorzystywać go, tworząc proste aplikacje.

Kolejne rozdziały poprzez zagadnienia konstruowania interfejsu aplikacji w iOS, wprowadzą nas w tematy bardziej zaawansowane, jak wykorzystanie w naszych programach map i gelokalizacji, uzyskiwanie z poziomu aplikacji dostępu do aparatu, multimediów, oraz integracja z iCloud.

Podsumowując, książkę uważam za bardzo dobrze opracowaną i polecam każdemu, kto chciałby szerzej zająć się programowaniem na platformę iOS. Myślę, że książka pozwoli Wam zdobyć wiele cennych informacji. Dzięki podziałowi na krótkie rozdziały, z których każdy opisuje jedno główne, stosunkowo wąskie zagadnienie, poruszanie się po książce i odszukiwanie w niej potrzebnych nam w danym momencie porad jest bardzo wygodne. Z kolei gotowe recepty rozwiązujące mnóstwo problemów, z którymi każdy początkujący i średniozaawansowany programista iOS będzie musiał się wcześniej czy później zmierzyć, oszczędzają mnóstwo czasu. Pojawienie się książki i dostępność tak wielu cennych rad w języku polskim jeszcze bardziej mnie zmobilizowało do zajęcia się tematem programowania. Mam nadzieję, że Wam także książka się spodoba i wywrze na Was podobny efekt 🙂


iOS 5. Programowanie. Receptury - Vandad Nahavandipoor (Helion)Książkę możecie zakupić na stronie wydawnictwa Helion w tradycyjnej wersji drukowanej w cenie 119,00 zł lub jako eBook (pakiet plików PDF, ePub, Mobi) za 94,00 zł.

Link do książki na stronie wydawnictwa: iOS 5. Programowanie. Receptury” – Helion. Pod tym linkiem, dokonania zakupu, możecie też przeczytać fragment książki, i ocenić, czy książka spełnia Wasze oczekiwania. Ze swojej strony serdecznie polecam i w imieniu naszej redakcji życzę wszystkim jej Czytelnikom powodzenia i sukcesów w programowaniu 🙂

Komentarze
To Top