Poradniki i tutoriale

Jak wygodnie czytać na MacBooku i nie męczyć oczu

Jako, że jestem jeszcze studentem kierunku, który wymaga ode mnie dużo czytania ze względu na ogrom materiału i ponieważ lubię czytać i dużo czytam – nie zawsze w formie drukowanej. Często czytam cyfrowe treści wpatrując się w ekran. Ponieważ oczy przy takim czytaniu szybko potrafią nie tylko się zmęczyć ale także boleć, to dzisiaj pokażę Tobie, jak sobie z tym radzę.

Po pierwsze. Nie czytaj przy zgaszonym świetle nocą. Najlepiej aby jasność ekranu była zbliżona do warunków oświetlenia. Tak aby ekran nie był ani za ciemny ani zbyt jasny.

Po drugie, czytając czarny tekst na białym tle, tworzy się duży kontrast, który bywa męczący dla oczu. Ja sobie radzę z tym następująco. Wchodzę na stronę Online ePub converter. Wybieram plik, który mnie interesuje i klikam w „Convert file” poniżej. Otrzymany i pobrany plik otwieram w programie iBooks. Stamtąd już prosta droga do ułatwienia sobie czytania.

Na jednej stronie mieści się mniej tekstu, co spowoduje efekt szybkiego postępu w czytaniu i zmobilizuje nas do przeczytania kolejnych dziesięciu stron, później kolejnych i tak dalej.

Następnym krokiem jest wybranie łagodnej (przyjemnej dla oczu) czcionki oraz jej koloru i koloru tła, tak aby maksymalnie zminimalizować kontrast powstały między literami a tłem. Ja preferuję motyw drugi, czyli brązowa czcionka z brązowym, jaśniejszym tłem. Polecam także powiększyć czcionkę, zwłaszcza na ekranach nie wyposażonych w Retinę.

iBooks - czytanie na Maku (1)

To tyle, taki prosty poradnik. Mam nadzieję, że pomogłem 🙂

Komentarze
To Top