Poradniki i tutoriale

FAQ – Wszystko o Apple ID

Apple ID

Ponieważ wielu początkujących Użytkowników urządzeń z systemem iOS często pyta nas o kwestie związane z zakładaniem konta i zakupami w AppStore, przygotowaliśmy poniższe FAQ dotyczące najważniejszych zagadnień związanych z Apple ID.

Co to jest Apple ID i do czego jest potrzebne?

Apple ID to konto niezbędne do korzystania z wielu usług Apple takich jak AppStore, iMessage, iCloud, GameCanter i wielu innych. Można porównać je do konta w Google – z jednego konta mamy dostęp do wielu usług: YouTube, Dokumenty, Poczta itd. W przypadku Apple, jako loginu (Apple ID) używamy adresu e-mail podanego przy rejestracji.

Gdzie mogę założyć konto Apple ID?

Konto można założyć na kilka sposobów:

  • poprzez rejestrację na stronie appleid.apple.com
  • podczas aktywacji nowego urządzenia od Apple
  • podczas próby zakupu dowolnej aplikacji w iTunes, AppStore, itd.

Czy do złożenia konta Apple ID jest potrzebna karta kredytowa lub karta płatnicza?

Nie. Proces zakładania nowego konta w AppStore bez podawania danych karty płatniczej został przez nas szczegółowo opisany w osobnym poradniku: Jak założyć konto w AppStore bez podawania danych karty płatniczej?

Jakie karty płatnicze akceptuje Apple?

Apple akceptuje znaczną większość karty kredytowych oraz debetowych (płatniczych, bankomatowych) takich jak VISA czy Mastercard. Akceptowane są również wirtualne karty płatnicze (przedpłacone) oferowane obecnie przez większość banków.

Jak kupić płatną pozycję w iTunes Store, gdy nie posiadam karty płatniczej

Wystarczy zaopatrzyć się w GiftCard – czyli kartę podarunkową Apple. Apple obecnie oferuje karty o wartości 10, 15, 25, 50 oraz 100 dolarów – są one jednak dostępne tylko dla kont przypisanych (założonych) do sklepów w USA.

Inna możliwością jest poproszenie zaufanej osoby o kupienie nam aplikacji jako prezentu (gift). W takim przypadku dostaniemy na nasz adres e-mail kod, który po wpisaniu w AppStore pozwoli nam pobrać aplikację, której dotyczy za darmo. Ważne – obie osoby (kupująca i otrzymująca prezent) muszą posiadać konto w AppStore przypisanym do tego samego kraju.

Informację na temat używania kodów do AppStore znajdziesz w tym poradniku.

Czy mogę posiadać kilka kont Apple ID przypisanych do różnych krajów?

Tak.

Czy można korzystać z dwóch Apple ID na jednym urządzeniu?

Na to pytanie wyczerpująco odpowiedzieliśmy przy okazji pisania poradnika o zakładaniu konta w AppStore bez podawania danych karty płatniczej.

Otóż bez problemu, na jednym urządzeniu możecie korzystać z kilku Apple ID. Obecnie iOS pozwala zmienić np. tylko Apple ID używane do AppStore (Ustawienia -> iTunesStore i AppStore -> AppleID). Do iMessage, iCloud i innych usług możemy mieć wciąż przypisane nasze podstawowe konto, dzięki czemu żadne informacje nam nie przepadną.

A co dzieje się z aplikacjami? Z nimi też nic się nie stanie, jednak trzeba pamiętać, że będą one przypisane zawsze do tego konta, z którego je pobierzemy.  Możemy więc na chwile zmienić konto w ustawieniach AppStore, pobrać interesującą nas aplikację i powrócić do starego.

Jednocześnie, na naszym urządzeniu możemy posiadać i używać aplikacje zainstalowanych z kilku kont. Nie ma też najmniejszych problemów w przypadku ich aktualizacji. Kiedy pojawią się nowe wersje aplikacji z konta, na które nie jesteśmy obecnie zalogowani, system po prostu poprosi nas o podanie do niego hasła – nie będziemy musieli nawet wchodzić do ustawień.

Warto dodać, że w przypadku kiedy w naszym domu jest kilka osób korzystających z urządzeń Apple, najwygodniejszym rozwiązaniem jest następujące:

  1. Każda osoba ma prywatne Apple ID wykorzystywane do korzystania z iMessage, iCloud, GameCenter
  2. Wspólne Apple ID do pobierania aplikacji z AppStore – kupując aplikację raz, możemy bez problemu zainstalować ją na urządzeniach kilku domowników. Należy jednak w tym przypadku odpowiednio ustalić między sobą warunki korzystania z takiego konta i ewentualnie zabezpieczyć się przed możliwością dokonywania za jego pośrednictwem (nieplanowanych) zakupów 😉

 Jak założyć konto w AppStore przypisane do innego kraju niż Polska?

Wystarczy zmienić kraj w AppStore/Mac App Store, a następnie postępować według poradnika Jak założyć konto w AppStore bez podawania danych karty płatniczej?

Aby zmienić kraj wystarczy kliknąć w flagę państwa reprezentującą w jakim AppStore aktualnie się znajdujemy (Polski AppStore, Amerykański AppStore itd). Przycisk znajduje się na dole strony głównej w iTunes/Mac App Store. Następnie wybieramy kraj do którego sklepu chcemy zostać przeniesieni.

Zmiana kraju w AppStore

Jeśli masz jakieś pytania na temat Apple ID, zapraszam na nasze forum.

Komentarze
To Top