Aplikacje na iOS i OS X

Maps 3D – świetna aplikacja na wycieczkę w góry

Maps 3D - GPS Tracks for Bike, Hike, Ski & Outdoor - iOS (iPhone)

iPhone – myślę, że ze mną się zgodzicie – może być świetnym towarzyszem podróży. Oczywiście za nim tak będzie, należy go wyposażyć w odpowiednie aplikacje. Na starcie mamy już systemową aplikację Mapy, która może okazać się czasem przydatna, jednak jednocześnie budzi ona wciąż trochę kontrowersji i z własnego doświadczenia wiem, że daleko jej do ideału.

Jedną z aplikacji, na którą ostatnio trafiłem, a która może okazać się przydatna przede wszystkim fanom pieszych i rowerowych wycieczek, jest Maps 3D – GPS Tracks for Bike, Hike, Ski & Outdoor. A w skrócie nazwijmy ją po prostu Maps 3D. Czym różni się ona od systemowych Map Apple, czy Map Google?

Przede wszystkim Maps 3D nie jest nawigacją i wyznaczanie trasy podróży zostały odsunięte tutaj na zdecydowanie dalszy plan. Taka możliwość jednak oczywiście istnieje, ale z racji tego, że w pieszych wędrówkach po górach wpisywanie adresu docelowego nie ma zbytniego sensu, tutaj raczej sami planujemy trasę, zaznaczając na mapie kolejne punkty pośrednie.

Kolejna cecha, odróżniająca program od tradycyjnych nawigacji, to wykorzystanie map topograficznych, do tego z możliwością podglądu 3D. Dzięki temu będąc w terenie, możemy lepiej zorientować się nie tylko jaką odległość mamy przebyć, ale także jaką różnicę wysokości przyjdzie nam pokonać. Niestety tutaj pojawia się pewien minus – mianowicie napisy (np. nazwy szczytów w górach), która są nałożone na trójwymiarowy model terenu, są często zniekształcone i mało czytelne. Nie utrudnia to może jakoś szczególnie korzystania z programu, ale na pewno działa na minus w ocenie jego ogólnego wyglądu.

 

Aplikację póki co testowałem głównie w samochodzie, ale spróbowałem też trochę „powędrować palcem po mapie” udając się w Tatry. Bardzo pozytywnie zaskoczyły mnie zaznaczone na mapie ścieżki/szlaki. Trudno mi zweryfikować w tym momencie ich pokrycie z rzeczywistym stanem, jednak wiele z nich jest mi znana i wszystko wskazuje na to, że naniesione są jak najbardziej prawidłowo.

W trakcie wycieczki możemy włączyć nagrywanie naszej trasy. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się dokładnie jaką różnicę wysokości przebyliśmy, jak zmiana wysokości wpływała na naszą prędkość, itd. Zapisane trasy zachowywane są w historii. Niestety największym ograniczeniem w tym przypadku będzie bateria w naszym telefonie i raczej zarejestrowanie całodziennej wycieczki w góry nie byłoby możliwe. Gdybyśmy chcieli w pełni wykorzystać tę funkcję, koniecznym byłoby zaopatrzenie się np. w obudowę zawierającą dodatkową baterię.

Na koniec pozostawiłem ostatnią, bardzo ważną funkcję. Maps 3D pozwala pobrać wybrany obszar map i przechowywać go w pamięci telefonu, dzięki czemu nie musimy martwić się brakiem zasięgu i dostępem do internetu. Do zachowanych map mamy dostęp bezpośrednio z aplikacji, w trybie offline.

Podsumowując, aplikację oceniam bardzo dobrze. Jeśli wybieracie się w góry, to myślę, że jest to jeden z programów, w które warto się zaopatrzyć. Jednak, jak dobry program by nie był, nie zapominajcie o zabraniu ze sobą także tradycyjnej mapy 😉

Jeśli nie chcecie odrazu kupować pełnej wersji aplikacji, warto przyjrzeć się wersji Lite, dostępnej w AppStore za darmo.

[download]

[appstore id=391304000][appstore id=426034047]

Komentarze
To Top