Plotki

Czego możemy spodziewać się w iOS 7?

Johnny Ive - iOS 7

Prezentacja nowego systemu Apple dla urządzeń iPhone, iPad i iPod touch zbliża się wielkimi krokami. Serwis 9to5mac dotarł do źródeł, które dosyć szczegółowo opisały czego użytkownicy i deweloperzy mogą spodziewać się od odświeżonego [ios7].

Jak pisaliśmy już wielokrotnie wcześniej, wiceprezes Apple do spraw Wzornictwa Przemysłowego – Jony Ive, zajął się przeprowadzeniem gruntownej modernizacji systemu iOS. Możemy się więc spodziewać, że [ios7] będzie przede wszystkim nastawione na pokazanie nowego wyglądu, mniej na nowe funkcje.

Źródła opisały [ios7] jako „czarny, biały i w całości płaski”. Odnosi się to do porzucenia „ciężkich” tekstur i dodania nowych, czarno-białych elementów interfejsu.

Dodatkowo dowiedziano się, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy Apple przeprojektowywało nowy interfejs kilka razy. Oznacza to, że pracowano niemal równolegle nad kilkoma projektami, więc mimo, że do WWDC pozostało już na prawdę niewiele czasu, to co zobaczymy, niekoniecznie będzie tym, co w tym momencie testuje u siebie Apple.

Niemniej jednak wszystkie projekty mają kilka kluczowych cech wspólnych.

Tekstury

Na spotkaniach dotyczących projektowania oprogramowania Ive podzielił się swoją opinią i argumentacją dotyczącą wszelkich drewno- i skóro-podobnych tekstur, co do których jest bardzo niechętny.

Dodatkowo Ive chce, aby aplikacje systemowe były bardziej spójne i aby nie kontrastowały tak bardzo ze sobą. Jako przykład przytoczył żółte Notatki, biało-niebieskiego Maila, czy inspirowane kasynem Game Center.

Przed Ivem stoi więc niełatwe zadanie. Trudno przewidzieć jak użytkownicy odbiorą usunięcie dosyć charakterystycznych dla iOS efektów odbić światła i tekstur. Chyba dużo częściej wszelkie zmiany w wyglądzie spotykają się z większą falą krytyki niż pochwał. Do tego, czy system po zmianach pozostanie równie prosty w użytkowaniu?

Zablokowany ekran

Kiedy Steve Jobs po raz pierwszy zaprezentował iPhone’a, obrazem, który utkwił większości oglądających w pamięci był moment, kiedy Jobs przesunął palcem po ekranie i odblokował go. Od tego czasu, wygląd zablokowanego ekranu oraz sposób jego odblokowywania niemal nie uległy zmianie.

Według źródeł, Apple ma zamiar zastąpić błyszczący, przeźroczysty pasek czasu, na górze zablokowanego ekranu, zupełnie czarnym, pozbawionym połysków elementem interfejsu. Dodatkowo, miejsce gdzie dotychczas wpisywaliśmy kod blokady, ma zostać zastąpione okrągłymi, czarnymi przyciskami z białym tekstem i białą ramką. Źródła podają także, że powiadomienia na ekranie ma cechować poprawiona obsługa gestów.

Powiadomienia

Dotychczasowe pole z powiadomieniami, to szara, dosyć charakterystyczna tekstura. W [ios7] ma ona zostać zastąpiona jednolitym, ciemnoszarym tłem z czarnymi elementami i białym tekstem.

Prawdopodobnie Apple testuje także inne widgety, które mają się tam pojawić i dawać tym samym szybki dostęp do różnych informacji. Dodatkowo Apple testuje łatwo dostępny panel do zarządzania WiFi, trybem samolotowym, czy połączeniami Bluetooth. Jeśli okaże się to prawdą, to na pewno w tym względzie Apple wreszcie uzyska uznanie wielu użytkowników, którzy niejednokrotnie wyłącznie dla tej funkcjonalności wykonywali Jailbreaka.

Ekran główny

Wyświetlanie ikon na ekranie głównym raczej nie ulegnie wielkim zmianom. Oczywiście spodziewać się możemy zmiany samych ikon, które stracą cienie i połyski. Mają jednak nadal pozostać zaokrąglone w charakterystyczny dla Apple i dotychczasowych wersji iOS sposób.

Ponadto, niektóre ikony zostały przeprojektowane, aby pozbyć się elementów wiążących je z dotychczasowymi teksturami wewnątrz aplikacji – np. ikona Game Center ma stracić widniejące na niej szachy, itp.

Jako, że iPhone 5 zyskał funkcję tworzenia zdjęć panoramicznych, ma istnieć możliwość ustawienia ich jako tapeta ekranu. Wtedy, przy przesuwaniu ekranu, zmieniałaby się także widoczna część tapety.

Oczywiście przeprojektowane zostały wszystkie paski narzędziowe i nawigacyjne. Zniknęły z nich tekstury i gradienty. Klawiatura ekranowa jest dosyć podobna do obecnej, jednak jaśniejsza i bez cieni.

Przeprojektowane aplikacje

Wszystkie powyższe zmiany mają wpływ na wygląd aplikacji. Programy takie jak Mail, Kalendarz, czy Mapy zyskały bardziej ujednolicony wygląd. Żółte dotychczas Notatki mają obecnie białe tło.

W zasadzie biel jest dominująca, jednak każdej z aplikacji nadano unikatowe kolory przycisków.

Oprócz przycisków, większość aplikacji Apple została przeprojektowana tak, aby pasowała do ​​nowego, biało-czarnego systemu.

Z aplikacji Kiosk i iBooks znikną drewniane półki. Jest prawdopodobne, że zostaną one zastąpione elementami podobnymi do Dock’a, który obecnie dostępny jest w systemie OS X.

FaceTime w przypadku iPhone’a ma stać się odrębną aplikacją (dotychczas była to funkcja zintegrowana z telefonem).

Nowe funkcje

Czy wśród tych wszystkich zmian wyglądu znajdzie się miejsce na nowe funkcjonalności?

Wspominaliśmy już o możliwej integracji iOS z serwisami Flickr i Vimeo (czytaj). Poprawiona ma być obsługa Map i Siri, aby z iPhone’a, jako nawigacji, można było bezpieczniej korzystać podczas jazdy samochodem.

O innych zmianach póki co nie ma żadnych konkretnych informacji. Niestety. Dodatkowo źródła twierdzą, że [ios7] będzie zawierał aktualizacje istotne dla developerów.

[margin_border /]

Jak podobają Wam się przedstawione zmiany? Dla mnie brzmią trochę przerażająco, ale wierzę w dobry gust Jonathana Ive i współpracujących z nim projektantów Apple, i liczę, że chociaż z opisów nie wszystko brzmi najlepiej, to jednak wyglądać będzie równie dobrze, jak w obecnym iOS.

To Top