Informacje i nowości

[WWDC 2013] Mac OS X Mavericks

Mac OS X Mavericks - WWDC 2013

Na dzisiejszym keynote otwierającym [wwdc] 2013 Apple zaprezentowało nowy system OS X. Co najlepsze, Apple nie kontynuuje już tradycji nazywania swoich OS’ów gatunkami kotów zastępując ją… nazwą miejsca surfingu w Północnej Kaliforni. Nie sprawdziły się więc plotki mówiące, że nowy OS X nazywać się będzie Lynx (Ryś).

[margin_border /]

Finder

Finder - OS X Mavericks

Nowy Mac OS X Mavericks, pozwoli nam na grupowanie okien Findera w zakładki, jak np. w przeglądarce Safari, oraz na tagowanie plików, dzięki czemu, będziemy mogli łatwiej je wyszukać na dysku twardym. Otagować plik będziemy mogli bezpośrednio przy zapisywaniu pliku, umieszczać stworzone przez nas tagi na iCloud oraz dzięki umieszczeniu menu z lewej strony findera, szybko podejrzeć jakie pliki są otagowane daną etykietą. Według mnie to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić mozolnego szukania pliku w komputerze.

[margin_border /]

Wydajność

Mavericks, pozwoli przede wszystkim na znaczne zaoszczędzenie zasobów. Szacuje się, że nowy Mac OS X, będzie używał do 72% mniej zasobów procesora oraz ponad 50% mniej pamięci niż Mountain Lion. Osiągnięto taki wynik dzięki grupowaniu operacji niskopoziomowych w jedną grupę, przez co procesor może przełączać się w stan niski częściej niż obecnie, stosując znaną z iOS technologię AppNap (gdzie możemy ukryć aplikację w tle – wtedy system zwalnia odpowiednią ilość zasobów, żeby tylko zapisać jej ostatni stan – przy wybudzaniu jej priorytet się zmieni, a zasoby zostaną przywrócone) oraz kompresję pamięci, które wykorzystują obecnie nie używane aplikacje, przez co np. zwiększa się żywotność baterii w jednym cyklu ładowania. Znalazło to potwierdzenie w dzisiejszym modelu MacBooka Air. Warto zaznaczyć, że Mavericks, będzie do 1,5 raza szybszy niż obecny Mountain Lion!

[margin_border /]

Ekran i monitory

Apple przedstawiło również możliwość pracy nowego Mac OS X na wielu ekranach np. w połączeniu MacBooka Pro oraz Thunderdisplay. Będziemy mogli przenieść aplikację na drugi monitor, AirPlay (poprzez Apple TV) i wyświetlić ją na pełnym ekranie, a wszystko to, dzięki aplikacji Mission Control.

[margin_border /]

Safari

Firma z Cupertino przedstawiło również nowe Safari. Według Apple i benchmarku w bibliotekach Java, Safari dosłownie „bije na głowę”, Chrome, czy Firefoksa, wykorzystując znacznie mniej pamięci niż wspomniane konkurentki. Dodatkową nowością jest pasek boczny, w którym możemy przechować zakładki, zapisywać artykuły do przeczytania, czy też podzielić się linkiem ze znajomym, używając np. facebooka.

Safari - OS X Mavericks

 

[margin_border /]

iCloud Keychain

Zupełnie nową funkcją jest iCloud Keychain. Jest to funkcja, która w chmurze przechowuje hasła i loginy do stron, piny do telefonów, numery i kody kart kredytowych itp. Tak jak w Chrome, Keychain zasugeruje nam loginy, zapamiętane karty, po czym wystarczy tylko wybrać, a aplikacja już sama wypełni niezbędne pola i automatycznie zaloguje (operacje na kartach płatniczych będą wymagać manualnego potwierdzenia operacji). iCloud Keychain również będzie w taki sam sposób działać na systemie iOS 7.

1Password będzie miał poważną konkurencję.

[margin_border /]

Powiadomienia

Przedstawiono nowy, bardziej funkcjonalny niż obecnie moim zdaniem, panel powiadomień. Aplikacja pozwoli nam na wygodne przeglądnięcie wydarzeń (lokalnych, czy ze stron internetowych) oraz automatyczną aktualizację programów, nawet kiedy jesteśmy wylogowani z systemu.

 

Mapy

Mapy - OS X Mavericks

Apple zaprezentowało też aplikację mapy. Ciekawą funkcją i najlepszą jest wysłanie mapy, czy też zaplanowanej trasy, bezpośrednio do iUrządzenia. Aplikacja również pozwoli na przeglądnięcie mapy drogowej 2D, oraz mapy 3D wybranej lokalizacji. Będziemy mogli również zapisać ulubione lokacje do zakładek, dzięki czemu możemy szybko je przywołać np. przy planowaniu trasy. Przy wykorzystaniu aplikacji takich jak Kalendarz, będziemy np. mogli ustalić miejsce spotkania.

Mapy - OS X Mavericks

 

[margin_border /]

Kalendarz

Aplikacja Kalendarz, również została przebudowana. Dodano w niej zdarzenia z takich serwisów jak Facebook, oraz dzięki wspomnianym mapom, będziemy mogli szybko przeszukać miejsca koło naszej lokalizacji i ustalić miejsce spotkania, oszacować przejazd do tego punktu oraz sprawdzić pogodę.

iBooks

iBooks - OS X Mavericks

Kolejną aplikacją z systemu iOS, która zawita do Mac OS X jest iBooks. Przeniesiono również to co najlepsze z tej aplikacji – możliwość dodawania i usuwania notatek, zapamiętania strony w wybranej książce, synchronizowanie e-booków z iUrządzeniami, oraz otwieranie kilku książek jednocześnie.

Podsumowanie

Dzisiejszego dnia, dostępna jest już wersja dla developerów, a publicznie Mavericks będzie dostępny pod koniec roku wraz z iOS 7. Mam nadzieję, że twórcy spełnią obietnice jakie przedstawili na tej konferencji, ponieważ mam duże oczekiwania co do tego systemu.

To Top