Informacje i nowości

[WWDC 2013] Odświeżone MacBooki Air

MacBook Air - WWDC 2013

Mimo stosunkowo małej ilości plotek na temat nowych komputerów Apple, na dzisiejszej prezentacji WWDC został pokazany nowy Mac Book Air.

Standardowo został wypuszczony w dwóch wersjach: 11″ i 13″.

Bateria

Ważną, czy nawet najważniejszą informacją jest czas pracy na baterii, ponieważ mniejszy z modeli na jednym naładowaniu wytrzyma aż 9 godzin, a jego większy kolega może działać nawet do 12! Jest to naprawdę imponujący wynik. Czas pracy na baterii jest bardzo istotny zwłaszcza dla ludzi, którzy długo i często podróżują. Sądzę, że Air zyska tym większą liczbę zwolenników. Co ciekawe, Apple podaje, że na niepodłączonych do prądu laptopach można oglądać filmy przez 8 i 10 godzin w zależności od modelu. Tryb czuwania to aż 30 godzin.

Procesor

Laptopy zostały wyposażone w zupełnie nowe procesory procesory i5 oraz i7 od Intela (4 generacja). Dzięki temu nie tracąc na wydajności oszczędzamy zużycie energii. Dodatkowo, nowe procesory Intel HD Graphics 5000 zwiększą nam wydajność, która będzie szczególnie zauważalna w grach oraz w zaawansowanych graficznie procesach.

Moduł WiFi

W Air pojawił się nowy moduł Wi-Fi 802.11ac, który jest znacznie szybszy od poprzednika. Po podłączeniu do nowego AirPort Extreme czy AirPort Time Capsule, bezprzewodowa wydajność wzrasta aż 3 krotnie w porównaniu do poprzedniej generacji MacBooka Air. Także skorzysta na tym zasięg bezprzewodowej sieci domowej, który stał się zdecydowanie większy. Nie zabrakło oczywiście modułu Bluetooth.

Waga i pamięć Flash

Fenomenem MacBooka Air jest nie tylko jego waga, czy może brak wagi, ale to co można dzięki niemu dokonać przy „pomocy” pamięci flash, która zapewnia nam znacznie szybszy dostęp do danych. Nowa generacja pamięci flash, dostępna w pojemności do 512 GB zapewnia do 9 x szybsze użytkowanie w porównaniu do tradycyjnego dysku 5400 rpm z innych notebook’ów. Mac Air jest gotów do pracy od razu po jego włączeniu. To zasługa nowej pamięci flash, która jest aż o 45% szybsza od tej, którą znamy z poprzedniej generacji.

Thunderbolt i USB

Oczywiście nie mogło w nowym modelu zabraknąć złącza Thunderbolt, dzięki któremu podłączymy MacBook’a Air do większych ekranów od Apple. „Na wyposażeniu” mamy także USB 3.0 w dwóch portach, dzięki czemu możemy korzystać z szybszego przesyłu danych za pośrednictwem tego interfejsu, nie zapominając, że urządzenia starszej daty wyposażone w USB 2.0 także bez problemu zadziałają na nowym Airu.

Wyświetlacz

Na koniec pozostawiłem nieco danych o wyświetlaczu, który robi potężne wrażenie! Jego grubość to jedyne 4.86 mm! Mimo tak znakomitej „płaskości”, nie tracimy nic na jakości! Rozdzielczość 11-to calowego ekranu to aż 1366 x 768 pikseli, natomiast model 13″ posiada rozdzielczość 1440 x 900 pikseli. Oba modele posiadają podświetlenie LED-owe, a kolory są żywe i jasne. Dlatego MacBook Air znakomicie nadaje się dla grafików, czy fotografów!

Kamera

O kamerze nie ma co dużo pisać. 720p do rozmów przez FaceTime’a jest bardzo dobrym wynikiem. Także został rozwiązany problem szumów w tle podczas rozmów, dzięki wbudowaniu dwóch mikrofonów. Jeden z nich podczas rozmowy wychwytuje szumy, które na bieżąco są usuwane.

Podsumowanie

Moim zdaniem jest to na tą chwilę najlepszy z dostępnych laptopów od Apple. Połączenie wydajności z małymi wymiarami jest tym, czego większość z nas teraz potrzebuje. Jeśli chodzi o ceny. Nie oszukujmy się, produkty Apple nie są tanie, ale za to solidnie wykonane.

Nowe MacBook Air zastępują modele dotychczasowe, a cena za poszczezgólne wersje nie ulega zmianie cena za model 11″ 128 GB jest identyczna jak dotychczas, a pozostałe modele są w cenach zbliżonych do obecnych.

Nowe MacBooki Air

To Top