Naszymi oczami

[Dzień 1] Tydzień z iPadem zamiast komputera – Pisanie

iPad

Jak mogliście wczoraj przeczytać, rozpocząłem tydzień, w którym postaram się całkowice zastąpić laptopa iPadem. Co z tego wyjdzie? Nie mam pojęcia.

Wczoraj „zrzuciłem” z komputera najważniejsze dane na tablet, żeby faktycznie nie korzystać z tego pierwszego i podejść do tematu na poważnie.

Zaczynamy od sprawy najbanalniejszej – iPad wygrywa mobilnością. Mimo mniejszego ekranu, potężnym walorem jest jego waga i wymiary. Pod tym względem wygrywa z moim 13-calowym „maczkiem”. To oczywiste, ale nie mógłbym o tym nie wspomnieć.

Dziś postaram się skupić na najważniejszej dla mnie w ciągu tego tygodnia kwesti, czyli pracy, do której na codzień, w dużej mierze wykorzystuję laptopa. Przez wzgląd na wakacje/urlop, moim jedynym obowiązkiem zawodowym jest pisanie tekstsów dla AppleCenter.

Zewnętrzna klawiatura do iPada

Już rano napisałem pierwszy artykuł korzystając jedynie z iPada. W tej pracy ratuje mnie fizyczna klawiatura, ponieważ korzysta się z niej znacznie wygodniej i pisze zdecydowanie szybciej niż na ekranie, na który musiałbym się cały czas patrzeć czy trafiam w odpowiednią literę. Wiem, że nie wszyscy posiadają takie klawiatury, jednak ja nie wyobrażam sobie pisania dłuższych tekstów korzystając jedynie z ekranu. Jeśli chodzi o samą czynność pisania, nie odczuwam znaczącej różnicy, poza tym, że klawiaturę mam bardzo krótko i jeszcze nie zdążyłem do niej w pełni przywyknąć.

Zdecydowanie lepiej jest mi się skupić podczas wykonywania jakiejś czynności przez brak otwartych na ekranie kilku okien, co tak wypomina użytkownikom iPadów Microsoft. Jest to dla mnie duża zaleta, bo nie zerkam co chwilę na facebooka, czy inne „rozpraszacze” i w stu procentach skupiam się na tym co mam napisać. Przez to zdecydowanie wzrasta moja produktywność, z czego jestem zadowolony.

Minusem jednak jest brak podkreślania błędów. Bardzo mi tego tutaj brakuje, ponieważ muszę sprawdzać po kilka razy, czy nie popełniłem jakiejś literówki, za które z góry przepraszam 🙂 (nad tym na szczęście jeszcze czuwam ja, chociaż czasem coś mi umknie – przyp. Łukasz ;))

Podsumowując: W dniu dzisiejszym nie zatęskniłem za komputerem, a iPad w stu procentach spisał się narzędzie do pisania. Po pierwszym dniu iPad vs. Laptop – 1:0.

PS. Skoro mowa o pisaniu. Dość irytujące jest w Wiadomościach, czy na Facebooku, to, że „Enter” (ani „Shift” + „Enter”) nie wysyła wiadomości, tylko powoduje przejście do kolejnej linijki. Możliwe, że to „urok” modelu klawiatury, który posiadam, więc dopóki się co do tego nie upewnię, nie będę tego uwzględniał w ocenie 🙂

[margin_border /]

Pozostałe teksty w ramach cyklu „Tydzień z iPadem zamiast komputera” znajdziesz TUTAJ.

To Top