Informacje i nowości

Apple „trollem” patentowym nr 1 według PatentFreedom

Apple - logo

Jak określił Michael Brody, specjalista od własności intelektualnej w Winston & Strawn, na wykładzie w Stanford University:

Patent to nic innego jak licencja na pozwanie kogoś do sądu.

 

Widocznie coś w tym jest, ponieważ Apple, jest pod tym względem najlepsze. Wyniki mówią same za siebie – w ciągu ostatnich 4,5 roku liczba rozpraw o nielegalne wykorzystanie patentu należącego do firmy z Kalifornii wynosi aż 171, z czego w roku 2013 (do 30. czerwca), adwokaci Apple bronili racji firmy już 24  razy.

Z raportu upublicznionego przez PatentFreedom, wynika, że Apple zostawiło daleko za sobą swoich konkurentów – na drugim miejscu jest HP z liczbą 137, a na trzecim główny rywal i dostawca Apple, czyli Samsung z liczbą 133 rozpraw.

Sięgając dalej w przeszłość, PatentFreedom oznajmił, że od 2004 roku do 2013 roku, liczba rozpraw z udziałem firm, które głównie zajmują się również licencjonowaniem, wzrosła aż o 1300 procent. Autorzy raportu twierdzą też, że liczba zaakceptowanych patentów w tym samym czasie wzrosła o około 100%.

Wracając do Apple, to własnie ta firma znowu znalazła się w sądzie. Tym razem z powodu aplikacji Find My iPhone oraz Find My Friends, które naruszają patent, należący do Remote Locator Systems. Poniżej, możecie zobaczyć listę 30 firm, które miały najwięcej rozpraw sądowych w ciągu ostatnich 4,5 roku.

Sprawy sądowe o natuszenie patentów

[source name=”PatentFreedom”]

To Top