Informacje i nowości

Nowy Mac Pro jeszcze w tym roku w cenie od 2999 $

Mac Pro

To trochę spóźniony artykuł, ale równie ważny. Apple na wczorajszej prezentacji pokazało ponownie nowego Maka Pro, który w będzie produkowany (dotyczy to części podzespołów) i składany w USA.

[youtube id=IbWOQWw1wkM]

Pomimo, że niemalże całą specyfikację już przedstawiono na WWDC, to jest ona warta przypomnienia, zwłaszcza, że najnowszy komputer z logo nadgryzionego jabłka pojawi się w dwóch wariantach.

Pierwszy z nich, kosztujący 2999 $ będzie wyposażony w cztero-rdzeniowy procesor Intel Xeon o częstotliwości 3,7 GHz, z możliwością przyspieszenia do 3,9 GHz. Ten wariant można również wyposażyć w sześcio-rdzeniowy procesor o taktowaniu 3,5 GHz (z takim samym przyspieszeniem, jak oryginalnie montowany), lub w dwunastu-rdzeniowy procesor o częstotliwości 2,7 GHz z 30 MB L3 cache. Komputer będzie posiadał oryginalnie 12 GB pamięci RAM DDR 3 z częstotliwością 1866 MHz z możliwością rozszerzenia do 16, 32 bądź 64 GB. Za układ graficzny, tradycyjnie będzie odpowiadał AMD, który użyczył podwójnego układu FirePro D300, z 2 GB pamięci GDDR5 każdy.

Oczywiście, na etapie zamawiania Maka Pro, można go rozbudować do układów FirePro D500 z 3 GB pamięci każdy, bądź FirePro D700 z łączną ilością pamięci VRAM 12 GB. Dzięki tym układom, nowy model Maka Pro będzie mógł wyświetlać obraz w Ultra HD (rozdzielczość ponad 4K) z możliwością podłączenia aż 6 monitorów obsługujących interfejs Thunderbolt.

W tej wersji domyślnie jest montowany dysk półprzewodnikowy o rozmiarze 256 GB, ale nic nie stoi na przeszkodzie (no może poza ceną), żeby rozbudować go do 512 GB czy nawet do 1 TB. Na tylnym panelu Maca Pro znajdziemy cztery porty USB 3.0, 6 portów Thunderbolt 2, dwa wejścia na kabel Ethernet (po za tym, Mac Pro będzie wyposażony w moduł WiFi-AC i Bluetooth w wersji 4), oraz jeden port HDMI w wersji 1.4. Pomimo tak bogatego wyposażenia ta, jak i droższa wersja, waży zaledwie 5 kg, mierzy 25 cm wysokości, a w średnicy ma 16,7 cm. Naprawdę jest to niewiele w porównaniu z normalnymi PC’tami.

Droższa wersja, za którą klientom przyjdzie zapłacić 3999 $, jest oczywiście nieco ulepszona względem o 1000 $ tańszego wariantu. Tutaj także znajdziemy procesor Intel Xeon, lecz wyposażony w sześć rdzeni o częstotliwości 3,5 GHz. Możemy go ulepszyć do ośmio-rdzeniowej jednostki z taktowaniem 3,0 GHz lub dwunasto-rdzeniowej o częstotliwości 2,7 GHz. W tym modelu znajdziemy 16 GB RAM DDR3, z częstotliwością 1866 MHz, z możliwością wymiany na 32 lub 64 GB. Ostatnią różnicą pomiędzy tym wariantem, a tańszym, jest układ graficzny – znajdziemy tutaj również podwójny układ AMD FirePro, ale już w wersji D500, co daje łącznie 6 GB pamięci VRAM GDDR5. Oczywiście, możemy ulepszyć ją do podwójnego układu D700 z 6 GB pamięci na każdym z nich. Reszta komponentów, pozostaje taka sama jak w przypadku tańszego odpowiednika.

Oczywiście, w Maku Pro, fabrycznie będzie zainstalowany OS X Maverics. Dodatkowo, klienci otrzymają darmowe aplikacje z pakietów iLife oraz iWorks.

Premiera? Już w grudniu!

Prezentację nowego komputera i porównanie wydajności z obecnym, dosyć starym już modelem Maka Pro możecie znaleźć na stronie Apple.

[product id=Mac_Pro_(late_2013)]

To Top