Patenty Apple

Dynamiczny interfejs iOS, zmieniający się podczas naszego ruchu

iPhone 4S

Apple otrzymało ciekawy patent opisujący rozwiązania pozwalające zminimalizować błędy podczas użytkowania interfejsu urządzenia z ekranem dotykowym podczas ruchu, np. w czasie joggingu.

Wiadomo, że podczas naszego ruchu, dotknięcie ekranu może nie być precyzyjne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z małymi elementami interfejsu. W związku z tym, Apple wymyśliło dynamicznie zmieniający się interfejs urządzenia. Gdy to wykryje nasz ruch (za pomocą żyroskopu, czy akcelerometru) pewne elementy aplikacji, czy systemu, mogą się automatycznie powiększyć, aby łatwiej było nam je wybrać. Może to dotyczyć przycisków sterowania odtwarzaną muzyką na zablokowanym ekranie, czy listy kontaktów. Patent przewiduje różne scenariusze tego, w jaki sposób interfejs ma się zmieniać, w zależności od tego, jaki rodzaj ruchu zostanie wykryty (np. chodzenie, bieganie lub jazda samochodem).

Dynamiczny interfejs iOS

Dodatkowo, pewne elementy interfejsu, jak ikony, mogą przesuwać się w kierunku przeciwnym do wykrytego ruchu i drgań, aby je neutralizować i symulować większą stabilność wyświetlacza.

Mało tego, dokument opisuje sytuację, kiedy system będzie w stanie „nauczyć” się cech danego rodzaju ruchu, a także tego, jaka jest dokładność użytkowania urządzenia przez użytkownika, kiedy taki ruch wystąpi. Dane te po przetworzeniu będą służyły do stworzenia odpowiedniego wzorca i dopasowania zmian interfejsu tak, aby były jak najkorzystniejsze dla użytkownika.

Dynamiczny interfejs iOS

Trudno powiedzieć, czy wykorzystanie takiej technologii kiedykolwiek zobaczymy w iPhone’ie. Jako ciekawostkę dodam, że wniosek patentowy został złożony przez Apple po raz pierwszy około miesiąc po wydaniu pierwszego iPhone’a, w 2007 roku, od tamtego czasu pojawiła się chociażby Siri, która wyeliminowała część opisywanych w patencie problemów.

[source name=”AppleInsider” url=”http://appleinsider.com/articles/14/01/14/apples-patented-gui-compensates-for-iphone-motion-minimizes-errant-touches”]

To Top