Informacje i nowości

Czym jeździ projektant Apple, Jony Ive?

Jony Ive

Dzisiaj Sir Jonathan Paul „Jony” Ive, angielski projektant i starszy wiceprezes ds. wzornictwa przemysłowego Apple, obchodzi 47 urodziny. Jony, jako projektant produktów Apple, stał się obecnie jednym z najbardziej znanych projektantów na świecie. Zanim jednak do tego doszło, Jony Ive uczęszczał do Londyńskiej Saint Martins Art School, gdzie zawiodła go początkowo pasja do projektowania samochodów.

Patrząc na obecne zainteresowanie Apple samochodami kto wie, czy Ive nie zrealizuje niedługo młodzieńczej pasji właśnie w Apple? Chociaż jednak obecnie Jonathan nie projektuje samochodów, nie znaczy, że się nimi nie interesuje. A to przekłada się na ciekawą kolekcję pojazdów, które zagościły dotychczas w jego garażu.

Portal Cult of Mac zebrał informacje na temat niektórych z nich. Krótkie historie związane z samochodami zostały opracowane na podstawie książki Leandera Kahney’a pt. „Jony Ive: The Genius Behind Apple’s Greatest Product” (polski tytuł pod jakim ukaże się książka: „Jony Ive: Geniusz, który zaprojektował najsłynniejsze produkty Apple”).

[margin_border /]

Pomarańczowo-żółty Fiat 500

Fiat 500

Jony każdego dnia zasiadał za kierownicą malutkiego Fiata 500, któremu nadał pseudonim Mabel, jadąc do szkoły. Jeśli chodzi o gabaryty pojazdu, to jest on nawet nieznacznie mniejszy, niż na pewno bardziej nam znany „Maluch”, czyli Fiat 126p. Doskwierało to trochę Jonathanowi, który (trudno to sobie wyobrazić, dlatego załączam poniżej zdjęcie) nosił wtedy długie, czarne włosy, sterczące wysoko do góry, które podczas jazdy ciągle ocierały o dach. Rozwiązanie było proste – podczas jazdy Jony otwierał szyberdach, przez który wystawiał na zewnątrz nadmiar swojej bujnej czupryny.

Warto zaznaczyć, że był to jedyny nie-brytyjski samochód Jonathana.

Młody Jony Ive

[margin_border /]

„Frogeye” Austin-Healey Sprite

„Frogeye” Austin-Healey Sprite

Fiata 500, Jony zamienił na rodzimego, stylowego, sportowego Austin-Healey’a Sprite, zwanego w Wielkiej Brytanii „Frogeye”, czyli „żabie oczy” – nietrudno domyślić się dlaczego. Jony odrestaurował samochód wraz ze swoim ojcem.

[margin_border /]

Aston Martin DB9

Aston Martin DB9

Aston Martin kilkakrotnie pojawiał się w przygodach Jamesa Bonda. Jony był właścicielem modelu DB9, którego sprawdził do Nowego Jorku. Zaledwie miesiąc po tym, Jony rozbił go w okolicach San Bruno. W wypadku o mało nie zginął on i Daniele De Iuliis, który jechał na siedzeniu pasażera.

Jony jechał dość szybko, chociaż powiedział, że nie będzie przekraczał 80 mil na godzinę (ok. 130 km/h – przyp. red.) – relacjonował zdarzenie kolega Jony’ego. Coś stało się podczas jazdy. Jony stracił panowanie nad samochodem, który wpadł w „korkociąg”. (…) Cały samochód był rozbity. Mieli szczęście, że wyszli z tego żywi.

Jony był zmartwiony zdarzeniem, ale jak na ironię, wypadek uświadomił Apple, jak ważnym jest on dla firmy, dzięki czemu otrzymał dużą podwyżkę.

[margin_border /]

Aston Martin Vanquish

Aston Martin Vanquish

Jony kochał szybkie samochody. Kupił więc drugiego Aston Martina DB9. Gdy ten, zaparkowany poza garażem, stanął w płomieniach, Jony poskarżył się producentowi. W zamian za to, firma zaproponowała mu rabat i tym sposobem Jony przesiadł się do modelu Vanquish (2004-2005) z silnikiem V12.

Aston Martin znane jest z innowacyjnych metod produkcji, a ich samochody zbudowane są z lekkich materiałów, jak aluminium, magnez i włókna węglowe. Rama samochodu była wykonana metodą klejenia i częściowo nitowania, zamiast spawania, co sprawiało, że była silna i odporna na naprężenia i pękanie. Niedługo później Jony zaczął wprowadzać podobne metody produkcji w urządzeniach Apple.

[margin_border /]

Biały Bentley Brooklands

Bentley Brooklands

Krótko po tym, jak do garażu Jony’ego trafił Ashton Martin Vanquish, projektant zainteresował się innym producentem luksusowych samochodów – Bentley’em. Efektem było nabycie białego Bentley’a Brooklands – samochodu bardzo eleganckiego i wygodnego. Oczywiście nie brakowało mu mocy. Model nabyty przez Ive mógł poszczycić się ponad 500-a KM i maksymalną prędkością 183,9 mil na godzinę (ok. 295,9 km/h).

[margin_border /]

Land Rover LR3

Land Rover LR3

Będąc jedną z najpotężniejszych osób w firmie takiej jak Apple, można sobie pozwolić na spełnianie kaprysów i zachcianek. Dokładnie tak było z Land Roverem LR3, którego Jony Ive kupił zaraz po tym, gdy taki samochód nabył jeden z jego kolegów z pracy.

Jony chciał swojego tak bardzo, że miał go w ciągu kilku dni.

 

[margin_border /]

Czarny Bentley Brooklands

Black Bentley Brooklands

Później Jony dodał do swojej stajni czarnego Bentley’a Brooklands – kolejny luksusowy samochód, wykończony wewnątrz dużą ilością skóry i drewna. Do „setki” rozpędza się w 5 sekund.

[margin_border /]

Ciekawe, czy na swoje 47. urodziny Jony sprawił sobie jakieś nowe „cacko”? 😉

[source name=”Cult of Mac” url=http://www.cultofmac.com/254380/jony-ives-cars/]

To Top