Osobistości Apple

Jony Ive o Apple Pencil

Apple Pencil w dniu premiery spotkał się z falą krytyki, z którą zmaga się do dziś. Jest to wg mnie bezpodstawna krytyka. Dlaczego? O tym w poniższym artykule.

„Ołówek” (Pencil) spotkał się z krytyką przede wszystkim przez Jobsa. Tak, to właśnie były CEO Apple powiedział, że rysiki są passé, jednakże słowa te zostały wypowiedziane w 2007 roku, podczas prezentacji pierwszego iPhone’a i do niego się odnoszące, wtedy też Apple zaprezentowało rewolucyjną technologię Multi-Touch. Tablet to całkiem co innego, można go używać na wiele sposobów: do konsumpcji treści lub ich tworzenia (tutaj zwłaszcza przydatny będzie Apple Pencil). Kolejną kwestią jest sposób ładowania „ołówka”. Moim zdaniem zostało to świetnie wymyślone – w zestawie dostajemy przejściówkę do tradycyjnego ładowania, ale jest jeszcze opcja ładowania przez tablet, wpinamy AP do iPada na 15 sekund i dalej pracujemy przez 30 min! To jest genialne, nie musimy przez to martwić się, czy nie padnie nam w trakcie pracy bateria!

W przeprowadzonym wywiadzie, Jony zdradza, czym kierował się jego zespół projektując AP. Ive uważa, iż głównym celem było stworzenie urządzenia tak bardzo naturalnego jak to tylko możliwe, tak, by użytkownik zapomniał, że korzysta z bardzo zaawansowanego technologicznie urządzenia, pozwoli to na lepsze efekty pracy, ponieważ ludzie łatwiej przyzwyczajają się do czegoś naturalnego, prostego, w konsekwencji pozwoli na swobodną czy wręcz niedbałą pracę, tak jak to się robi z tradycyjnym ołówkiem. Dlatego nawet nazwa Apple Pencil oznacza „ołówek”, a nie tak jak w dzisiejszych czasach modne jest określenie Stylus, który kojarzony jest głównie z technologią, a nie czymś naturalnym. Jeśli o naturalności mowa, to zespół JI spisał się na medal. Ive podkreślił iż nie należy traktować AP jako głównego narzędzia do obsługi urządzeń z systemem iOS (system ten od początku był i jest przystosowany do obsługi palcami), to jest tylko i wyłącznie dodatek dla osób, które go potrzebują, dzięki temu można osiągnąć efekty pracy na znacznie wyższym poziomie niż dotychczas.

Jony wypowiedział się także bardzo pozytywnie w kwestii ładowania urządzenia. Uważa, że jest to świetne rozwiązanie, które zwalnia nas z ciągłego dbania o naładowaną baterię, czy przypadkiem nie rozładuje się nam podczas pracy. Gdy w trakcie pracy rozładuje się akcesorium, wystarczy podpiąć do iPada i poczekać 15 sekund, tyle bowiem wystarczy na 30 min. dalszej pracy.

Podsumowując, Apple nie jest jak każda inna firma, jak widzimy firma ta skupia się na najmniejszych detalach, wliczając w to nazwę, która kojarzy się z czymś prostym, naturalnym. To właśnie wypowiedź Jony’ego na temat AP pokazała jak bardzo Apple jest innowacyjne w tym co robi.

A Wy co sądzicie na temat „ołówka” od Apple? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach 🙂

[source name=Wallpaper url=http://www.wallpaper.com/design/apple-reinvents-the-pencil-in-conversation-with-sir-jony-ive]

To Top