Informacje i nowości

Apple nie będzie musiało płacić odszkodowania niemieckiej firmie IPCOM

Sprawy sądowe Apple

Niemiecka firma IPCOM poniosła porażkę w sądzie, w sprawie przeciwko Apple.

Według firmy wnoszącej pozew, spółka z Cupertina naruszała jej europejski patent EP1841268 i niemiecki DE19910239, które określały metody zarządzenia połączeniami awaryjnymi w chwilach, gdy sieć jest przeciążona. IPCOM żądało od Apple 1,57 mld € (2,2 mld USD) odszkodowania. Niemiecki sąd uznał jednak, że amerykański producent nie narusza patentów i dodatkowo oddalił podobny pozew, który IPCOM kierowało przeciwko HTC.

Niemiecka firma IPCOM jest tzw. „trollem patentowym”. Główne działania przedsiębiorstwa polegają na zdobywaniu patentów. Jednocześnie nie są one w żaden sposób wykorzystywany w produkcji sprzętu, za to stają się przedmiotem pozwów sądowych.

W przeszłości Apple kwestionowało to, czy IPCOM faktycznie jest właścicielem patentów, co do których rości sobie pretensje, jednak ostatecznie Europejski Urząd Patentowy potwierdził, że firma nabyła je w 2007 roku od Boscha.

Działania tego typu firm są często prawdziwą udręką dla producentów sprzętu. Kilka dni temu Apple i kilku innych gigantów technologicznych złożyło wniosek do władz Unii Europejskiej, aby nieco ograniczyć możliwości „trolli patentowych”.

[source name=”Bloomberg” url=http://www.bloomberg.com/news/2014-02-28/apple-wins-dismissal-of-2-2-billion-patent-suit-in-germany.html]

To Top