Informacje i nowości

W Chinach kwitnie produkcja iPhone’ów – Frankensteinów

Produkcja iPhone'ów - Frankensteinów

Podczas gdy sprzedaż nowych iPhone’ów ma się całkiem dobrze, w Chinach kwitnie nowy przekręt.

Według informacji opublikowanych przez The Telegraph, olbrzymie ilości uszkodzonych iPhone’ów są przemycane do Chin, gdzie są rozbierane na części, z których później składane są „nowe”, kompletne urządzenia. Zdjęcia wykonane przez anonimowego fotografa pokazują prowizoryczną „fabrykę” w jednym z małych sklepików, gdzie pracownicy z różnych części kompletują i składają iPhone’y.

[half]

Produkcja iPhone'ów - Frankensteinów

[/half][half_last]

Produkcja iPhone'ów - Frankensteinów

[/half_last]

Według fotografa, który wykonał zdjęcia, telefony są sprzedawane w Chinach jako nowe, często przez renomowanych sprzedawców, niczego nie podejrzewającym klientom. Obudowy są bardzo starannie czyszczone i polerowane, a następnie urządzenie jest umieszczane w podrobionym opakowaniu.

Jedynym sposobem, aby to sprawdzić, jest otworzenie (obudowy) i zajrzenie do środka, ale kto to robi, gdy kupuje nowy telefon? One są starannie wypolerowane, co sprawia, że są nie do odróżnienia od nowych urządzeń – mówi fotograf.

Tego typu biznes najbardziej rozwinął się Shenzhen, w mieście położonym w południowo-wschodnich Chinach, bezpośrednio graniczącym z Hongkongiem.

Oni nawet wiedzą, jak umieścić na iPhone’ie ponownie kody, aby były nieodróżnialne od nowych, markowych modeli. Wykupienie części i złożenie takiego iPhone’a to ułamek ceny, jaką trzeba zapłacić za nowego, a sprzedanie go jako nowy, daje dużo więcej pieniędzy – dodaje fotograf.

[half]

Produkcja iPhone'ów - Frankensteinów

[/half][half_last]

Produkcja iPhone'ów - Frankensteinów

[/half_last]

Chociaż źródło nic o tym nie wspomina, wydaje mi się, że jeszcze jednym istotnym elementem, po którym możemy poznać tego typu urządzenie, i odróżnić je od fabrycznie nowego, są akcesoria dołączone w opakowaniu. Podejrzewam, że w tym przypadku będą to najczęściej podróbki. Przykładowe różnicę między oryginalnymi, a podrobionymi akcesoriami możecie znaleźć w tym artykule.

[source name=”Telegraph” url=http://www.telegraph.co.uk/technology/apple/10660321/Scam-makes-new-iPhones-made-from-old-parts.html][source name=”Cult of Mac” url=http://www.cultofmac.com/268330/frankenstein-iphones-growing-scam-china/]

To Top