Patenty Apple

Nowy patent Apple dowodem na pojawienie się szafirowych ekranów

iPhone – szafirowy ekran

Złożony w zeszłym roku wniosek patentowy Apple, upubliczniony niedawno przez United States Patent & Trademark Office, jest kolejnym dowodem na to, jakoby amerykański producent chciał wprowadzić szafirowe ekrany do następnych modeli urządzeń z iOS. Jest to kolejny konkretny dowód po informacjach o fabrykach szafiru w Arizonie. Jak wiadomo, takiego typu ekran nie tylko jest odporny na zarysowania, ale również na innego typu uszkodzenia. Nowo ujawniony patent jeszcze odkrywa kolejną cechę szafirowego ekranu – ma być bardziej odporny na pozostawiane ślady palców.

Dokument opisuje dodatkową powłokę oleofobową, nałożoną na część wykonaną z szafiru. Dodatkowo, w dokumencie wspomniane jest również użycie powłoki hydrofobowej, aby zwiększyć odporność urządzenia na wodę. Apple dosyć długo używało tych powłok do produkcji ekranów, jednak w przypadku tych z szafiru, jak mówią autorzy, sposób ich zastosowania musi się zmienić. Analityk Matt Margolis wskazał nowe detale, odnośnie samego procesu nakładania warstw na szafirowe szybki:

Co jest interesujące w tym patencie, to opisana metoda nakładania powłoki oleofobowej na kostkę szafiru na masową skalę, bez konieczności przycinania każdej z osobna. Proces użyty do pokrywania ekranów szafirowych jest bardzo odmienny od procesu nakładania powłoki na tradycyjny ekran. Patent wskazuje na metody PVD oraz podgrzewanie jako jedne z opcji. Apple oraz GT mogło by użyć technologii SPS (autoska technologia GT – Spark Plasma Sintering) aby uzyskać pożądany efekt.

Szafirowy ekran

Schematy prezentujące poszczególne warstwy ekranu

Patent jest stosunkowo nowy, o czym świadczy data pierwszego złożenia go w urzędzie (wrzesień 2013), lecz warto zaznaczyć, że Apple już stosuje powłokę oleofobową oraz hydrofobową do obiektywu aparatu oraz przycisku Home. Jednak jak można przeczytać we wniosku, patent również wskazuje ich użycie na dużych, dotykowych ekranach.

Apple oraz jego partnerzy wyjawili, że fabryka w Mesa w stanie Arizona będzie obrabiać szafir. W lutym tego roku, pojawiły się doniesienia odnośnie zakupu wystarczającej ilości specjalnych pieców do produkcji 100-200 milionów szafirowych ekranów dla iPhonów.

[source type=”Źródło” name=”9to5mac” url=”http://9to5mac.com/2014/03/27/apple-patent-for-fingerprint-resistant-coating-adds-more-proof-sapphire-displays-are-coming-soon/”][source url=”http://appft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO2&Sect2=HITOFF&u=%2Fnetahtml%2FPTO%2Fsearch-adv.html&r=1&p=1&f=G&l=50&d=PG01&S1=(428%2F432.CCLS.+AND+20140327.PD.)&OS=ccl/428/432+and+pd/3/27/2014&RS=(CCL/428/432+AND+PD/20140327)” name=”USPTO”]

To Top