Co słychać u konkurencji

Programiści Microsoftu opowiadają o procesie tworzenia Office’a dla iPada

Microsoft Office

W czasie gdy kampania reklamowa Office’a dla iPada trwa w najlepsze, jego twórcy zostali zaproszeni do redakcji Reddita w celu zrobienia wywiadu AMA (ask me anything) i przedyskutowania procesu tworzenia Worda, Excela oraz PowerPointa dla tabletu Apple.

Pytania zadawali Czytelnicy Reddita i najpopularniejszym z nich było pytanie o możliwość drukowania dokumentów, ponieważ w przeciwieństwie do iWorks, produkt Microsoftu na to nie pozwala. Twórcy odpowiedzieli, że taka funkcja ma się w najbliższym czasie pojawić.

Zespół dodatkowo podzielił się zdjęciami z miejsca, gdzie był tworzony Office dla iPada oraz ciekawostką, że Steve Ballmer wstrzymywał się z wydaniem tego oprogramowania, chociaż było już praktycznie gotowe, o czym pisałem wcześniej.  Najbardziej interesującą rzeczą jest jednak to, że zespół odpowiedzialny za oprogramowanie mobilne, jest również odpowiedzialny za Office dla Mac OS X. Skąd to wiadomo? Ponieważ na pytanie, czy mogą zapytać twórców pakietu dla komputerów Mac o to, kiedy wyjdzie aktualizacja, odpowiedzieli, że tak właściwie to oni również się nim zajmują.

Office na iPada

Miejsce tworzenia i testów pakietu Office na iPada

Nawiązując do poprzedniej odpowiedzi, jeden z czytelników Reddit zapytał, czy Office dla iPada był powodem przesunięcia aktualizacji Office’a dla Maców, oraz o nowy wygląd. Twórcy odpowiedzieli:

Kod dla obu wersji jest niemalże identyczny, ponieważ obie platformy są bardzo podobne, jednakże wersja na iPada zmusiła nas do stworzenia od nowa interfejsu użytkownika. To właściwie też nam pomogło w zmianie stylu z karbonowego na Cocoa i teraz jesteśmy w stanie to samo zrobić dla wersji Mac.

Kolejne pytanie dotyczyło premiery Office’a na iOS. Jak wiadomo, Microsoft mógł celowo wstrzymywać wydanie już gotowego produktu, lecz zespół sprecyzował i wyjaśnił dlaczego premiera nastąpiła tak późno:

Decyzja o wydaniu Office’a na iPada była decyzją Ballmera, na długo przed zastąpieniem go przez Satya. Tworzyliśmy tę wersję zupełnie od zera i chcieliśmy mieć również czas na dopracowanie szczegółów tak, aby zapewnić jak najlepsze wrażenie. Kiedyś mądry człowiek powiedział, że kiedy liczą się detale, to jest to warte czekania. To właśnie nasz tok myślenia.

Zespół jest również zachwycony faktem, że Apple nie odrzuciło ich aplikacji:

Posiadamy konto deweloperskie Apple. Tak, Apple zaakceptowało naszą aplikację za pierwszym podejściem i jesteśmy z tego dumni!

Nie ma jednak szans na to, aby pojawiły się rozszerzenia do Office’a dla iPada, ponieważ jak twórcy zauważają, jest to wbrew regulaminowi App Store.

Office na iPada

Miejsce tworzenia i testów pakietu Office na iPada

Kolejne pytania dotyczyły już konta Office 365 i korzyści z niego wypływających, szczególnie wtedy, kiedy np. iWork jest dostępny za darmo dla nowych posiadaczy urządzeń Apple:

Jest wiele zalet posiadania konta Office 365 za 100 dolarów na rok, ponieważ subskrypcja zawiera również pakiet Office dla 5 komputerów PC/Mac oraz 5 licencji dla tabletów. Dodatkowo, każdy z 5 użytkowników dostaje 20 GB miejsca w chmurze OneDrive, oraz 60 minut na rozmowy przez Skype.

Członkowie zespołu nie potrafili jednak podać konkretnej liczby użytkowników Office 365. Stwierdzili, że jest ich bardzo dużo, zachwalając przy okazji wsparcie Microsoftu dla tej usługi.

Microsoft - Office na iPadaą

Zespół Microsoftu odpowiedzialny za pakiet Office na iOS/OS X

Na koniec, zespół został zapytany o to, czy czują się trochę jak zdrajcy, jako że piszą programy na urządzenia konkurencji Microsoftu:

Kiedy starałem się o pracę w Microsoft, w moim Resumé (amerykański odpowiednik CV), napisałem, że interesuję się tworzeniem programów dla Windows, OS/2 oraz Unixa. Microsoft mnie zatrudnił i przydzielił do pracy nad Wordem dla Maca i od tego momentu jestem Macowym deweloperem.

Więc, jestem użytkownikiem Maca z powodu Microsoftu. Jeżeli to mnie czyni zdrajcą, to jest to wina firmy z Redmond.

To co powiedział Satya, mówi do mnie wszystko: „…jesteśmy absolutnie zobowiązani do dostarczenia klientom ich ulubionych produktów naszej firmy na jak największej ilości platform”. Nie ma czego tutaj wstrzymywać. To chodzi o to, żeby móc korzystać z Excela tam, gdzie użytkownik chce. Jednak jest jedno pytanie, jaki tutaj jest kompromis dla Ciebie? Nie ma żadnego. To jest nasza rzeczywistość, opierająca się na konkurencji. Jednak to nie jest to co nas motywuje. Motywują nas klienci i ich realia.

Po za zgodą Ballmera na wydanie Office dla iPada, wychodzi na to, że Satya Nadella skupia się na wypuszczeniu popularnego pakietu biurowego na jak największej liczbie platform. Warto zaznaczyć, że Office dla iPada ma już ponad 12 milionów ściągnięć z App Store.

[source name=”9to5mac” url=”http://9to5mac.com/2014/04/08/microsofts-office-for-ipad-team-talks-development-process-ballmer-and-more-during-reddit-ama/”]

 

To Top