Informacje i nowości

Pioneer wspiera CarPlay!

Pioneer

Kiedy w zeszłym miesiącu Apple dumnie zaprezentowało CarPlay, pojawiło się pytanie, czy z tej funkcji będą mogli jedynie skorzystać producenci samochodów, integrując ją z nowymi modelami aut. Odpowiedź na szczęście jest negatywna, ponieważ Alpine oraz Pioneer zapowiedzieli urządzenia wspierające CarPlay.

Druga z tych firm zdaje się szybciej jednak wprowadzić funkcję CarPlay, która pojawi się jako aktualizacja do najnowszych urządzeń z linii NEX już na początku tego lata. Alpine na tą chwilę wstrzymuje się mówiąc, że funkcja pojawi się wraz z nowymi urządzeniami, których premiera ma mieć miejsce tej jesieni.

Redakcja MacRumors skontaktowała się z Tedem Cardenasem, kierownikiem sprzedaży w Pioneer w dziale samochodowym, aby opowiedział o procesie tworzenia oraz o perspektywach związanych z CarPlay. Ted przyznał na początku, że zostali poinformowani przez Apple, że nadchodzą zmiany w łączności wewnątrz samochodu już wtedy, gdy funkcja została zaprezentowana na zeszłorocznym WWDC i znana była jako „iOS in the Car”. Nie spodziewali się jednak, że zostanie wypuszczona tak szybko.

Jak mówi Cardenas, proces dewelopingu rozpoczął się w lipcu zeszłego roku, kiedy Apple uformowało specjalny zespół, który miał za zadanie wspomóc producentów aut oraz elektroniki do nich, do zbudowania systemu, który będzie wspierał CarPlay. Oczywiście, firma z Cupertino udzieliła pełnego wsparcia, aby tacy producenci jak Pioneer, mogli bez przeszkód wykorzystać potencjał jaki drzemie w tej funkcji.

Pioneer jest bardzo zadowolone z faktu, że może współpracować z Apple po to, aby dostarczyć klientom nowe doświadczenie związane z CarPlay, bez konieczności kupowania nowego auta z salonu. Kierownik sprzedaży zaznacza także, że programiści japońskiej firmy opanowali w pełni implementację tej funkcji, co według niego może być głównym czynnikiem decyzyjnym o kupnie właściwego sprzętu dla pojazdu.

Pioneer CarPlay

Cardenas poinformował, że produkty z linii NEX w przedziale cenowym $700-$1400 to coś więcej niż oczekiwali klienci. Niestety jednak, solidna technologia, wielordzeniowe procesory, dotykowy ekran, czy też pamięć RAM, jak wiadomo, kosztuje dużo, więc Pioneer szuka rozwiązania, aby zmniejszyć koszt możliwości doświadczenia tego, co ma do zaoferowania CarPlay. Na razie nie ma jednak co czekać na tańsze produkty, ponieważ firma najpierw skupia się na wprowadzeniu funkcji do obecnych już urządzeń.

Warto zaznaczyć, że Pioneer wspiera również konsorcjum MirrorLink, które pozwala telefonom innych producentów niż Apple na integrację z systemem pokładowym na takim samym lub podobnym poziomie co CarPlay. Cardenas twierdzi jednak, że nowo wprowadzona funkcja będzie z czasem tak popularna, że da producentowi iPhone’a godne miejsce wśród pionierów elektroniki samochodowej oraz to, że po ich rozwiązania będzie sięgać więcej producentów niż obecnie.

Cardenas zapytany o to, czy Pioneer rozważa wprowadzenia opcji Wi-Fi do ich produktów, odpowiedział jedynie, że obecne na rynku modele z linii NEX tego nie oferują. Początkowo Volvo planowało prowadzenie tej opcji w niedalekiej przyszłości, jednak taka informacja szybko zniknęła z informacji prasowej, Apple natomiast nie wypowiada się na temat ulepszenia CarPlay do takiego poziomu, gdzie nie będzie konieczne podłączenie iPhone do systemu samochodowego za pomocą kabla. Co prawda firma testowała to rozwiązanie już w iOS 7, ale ostatecznie nie trafiło ono do oficjalnego wydania systemu. Być może coś w tej kwestii zmieni nadchodzący iOS 8.

Myślę, że Pioneera czeka bardzo owocna współpraca z Apple. Japoński producent elektroniki ma bardzo duże doświadczenie ze sprzętem typowo samochodowym, natomiast Amerykanie bardzo dobrze znają się na oprogramowaniu, które wręcz, za zadanie, ma ułatwić użytkownikom codzienne życie. Pozostaje nic innego, jak czekać na rezultaty ich współpracy!

[source name=”MacRumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/04/24/pioneer-carplay-interview/”]

To Top