Aplikacje na iOS i OS X

iStopMotion 3 – tworzenie filmów poklatkowych (time-lapse) na Mac OS X

iStopMotion 3

Filmy poklatkowe (time-lapse) pozwalają zobaczyć procesy zbyt powolne dla ludzkiego oka. Wykonując zdjęcia w dużych odstępach czasu i składając je jako film, otrzymujemy nagranie jakby w przyspieszonym tempie. Dzięki temu możemy zaobserwować wzrost rośliny, zmiany krajobrazu lub skorzystać z techniki w celu stworzenia kreatywnych filmów.

Taki efekt możemy stosunkowo łatwo osiągnąć na komputerze Mac wykorzystując programy iPhoto[appstore id=408981381 type=price] i iMovie[appstore id=408981434 type=price]. W pierwszym z nich możemy utworzyć pokaz slajdów i wyeksportować go jako wideo. Niestety minimalny czas wyświetlania slajdu ustawimy najmniej na 1 sekundę, więc konieczne może być późniejsze przyspieszenie filmu, aby uzyskać lepszy, płynniejszy efekt. Na początek może się to okazać wystarczające, ale jeśli ktoś planuje stworzyć bardziej zaawansowaną „produkcję”, warto sięgnąć po inne rozwiązanie.

Oczywiście najlepiej do tego celu wykorzystać dedykowaną aplikację, która da nam znacznie większe możliwości, które na pewno przełożą się na lepsze efekty końcowe. Jedną z nich jest iStopMotion, której wersję mobilną na iPada opisywaliśmy jakiś czas temu.

iStopMotion 3

iStopMotion pozwoli nam stworzyć projekt zgodny z naszymi upodobaniami – wybierzemy odpowiednią ilość klatek, rozmiar wideo i końcowy format pliku. To co najważniejsze, to to, że aplikacja pozwala zarówno na pracę w oparciu o przygotowane wcześniej, zaimportowane na komputer zdjęcia (wystarczy przeciągnąć je na listę klatek), jak i w trybie „live”. Ten jest szczególnie przydatny jeśli chcemy wykorzystać iStopMotion do stworzenia filmu animowanego. Ustawiamy scenę, wykonujemy zdjęcie (z poziomu programu) i od razu na komputerze widzimy efekt.

Taką pracę bardzo ułatwia tryb „overlay”. Po jego włączeniu widzimy zawsze poprzednią klatkę, lekko przeźroczystą (możemy to na bieżąco korygować), dzięki czemu w łatwy sposób ustawimy nowe ujęcie, mając na komputerze cały czas podgląd, czy przesunięcie poszczególnych elementów nie będzie zbyt duże.

Oczywiście korzystanie z tej opcji wymaga stałego połączenia aparatu i komputera. iStopMotion wspiera lustrzanki Canona wraz z trybem live view (m.in. 5D Mark II i III), Nikona, czy kamery USB. Pełną listę, aczkolwiek niezbyt pokaźną, można znaleźć na stronie producenta.

Przy okazji ważna informacja – jeśli do wykonywania zdjęć w trybie live używacie aparatu fotograficznego i pojawiają się problemy z importem, sprawdźcie, czy aparat przypadkiem nie wykonuje zdjęć w trybie RAW + JPEG. Zmiana na samo JPEG powinna rozwiązać problem.

iStopMotion 3

Oprócz tego, do rejestrowania obrazu, możemy wykorzystać iPhone’a (konieczna jest instalacja darmowej aplikacji iStopMotion Remote Camera[appstore id=484024876 type=price] i podłączenie obu urządzeń do tej samej sieci WiFi), co daje nam wygodny, bezprzewodowy zestaw do tworzenia filmów poklatkowych. Wykonane zdjęcie jest od razu przesłane na komputer, gdzie automatycznie obraz może zostać skorygowany lub możemy nałożyć efekt tilt shift. Bardzo ważnym jest, zwłaszcza gdybyśmy chcieli stworzyć dłuższy film, z dużą ilością klatek, że obraz nie jest zachowywany na iPhone’ie, dzięki czemu nie musimy martwić się o wolną przestrzeń.

iStopMotion 3 i iStopMotion Remote Camera

Kolejną istotną możliwością iStopMotion jest usuwanie tła i nakładania obrazu na wcześniej przygotowaną grafikę. Aby jednak osiągnąć zadowalające efekty koniecznym już będzie użycie odpowiedniego oświetlenia, aby tło fotografowanej sceny było jak najbardziej jednolite. iPhone w tym przypadku również może okazać się już niewystarczający.

iStopMotion 3

iStopMotion 3 nie należy do tanich programów, aczkolwiek myślę, że będzie bardzo wygodnym narzędziem dla osób, które chciałaby tworzyć bardziej zaawansowane filmy poklatkowe i uważam, że wtedy taki wydatek jest już całkiem uzasadniony.

Pod linkami do aplikacji znajdziecie jeszcze kilka inspiracji. Wszystkie zamieszczone filmy zostały stworzone w iStopMotion 3 na Mac OS X.

[appstore id=546649552]

[appstore id=484024876]

[appstore id=484019696]

[margin_border /]

Inspiracje – filmy stworzone w iStopMotion 3 na Mac OS X

[youtube id=”U6PCrtnwh4Q”]

[youtube id=”Z1WCFUrIta4″]

[youtube id=”7OVZjqhRkqw”]

[youtube id=”xuqoMi1K_tw”]

To Top