Plotki

Kamera iPhone’a 6 z elektroniczną stabilizacją obrazu oraz większymi pikselami

iPhone 5 - Kamera

Według analityka Sun Chang Xu, Apple planuje jednak użyć w iPhone’ie 6 elektronicznej stabilizacji obrazu (EIS) zamiast optycznej (OIS).

Obecnie iPhone 5s korzysta już ze „stabilizacji” obrazu, która polega na automatycznym wykonaniu przez urządzenie 4 zdjęć, które następnie są analizowane, a najlepsze fragmenty są przetwarzane i sklejane w finalne ujęcie. 

W przypadku EIS procesor obrazu analizuje ruch i jeśli wykryje wstrząs, uruchomia się proces jego niwelowania. W praktyce oznacza to najczęściej „przesunięcie” obrazu (poszczególnych pikseli) zapisywanego na matrycy, tak aby usunąć niepożądany efekt i zapewnić lepszą ostrość oraz jakość zdjęcia.

Wcześniejsze doniesienia, oparte na patencie jaki zarejestrowało Apple wskazywały, że firma będzie chciała wprowadzić stabilizację optyczną, która bazuje na ruchu soczewek/obiektywu. Bardzo prawdopodobne, że Apple nie porzuciło technologii OIS całkowicie i wykorzysta ją jeszcze w przyszłości po odpowiednim dopracowaniu i dostosowaniu do specyfiki urządzeń mobilnych. Elektroniczna stabilizacja obrazu być może pozwoli na konstrukcję cieńszego iPhone’a (według doniesień, iPhone 6 ma mieć grubość ok. 6 mm) niż byłoby to w przypadku stabilizacji optycznej.

Oprócz tego analityk uważa, że kamera iPhone’a 6 będzie posiadała większy rozmiar pikseli – 1,75 µm zamiast 1,5 µm (1 µm = 0,001 mm), co powinno pozytywnie wpłynąć na jakość obrazu – matryca będzie otrzymywać i rejestrować więcej światła.

Prezentacja iPhone’a 6, która potwierdzi lub zaprzeczy wszystkie obecne plotki, powinna nastąpić we wrześniu.

[source name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/04/29/iphone6-camera-eis-bigger-pixels]

To Top