Informacje i nowości

Apple ukradło nazwę HealthKit?

HealthKit

Jak bardzo dobrze wiemy, Apple zamierza wejść w rynek zdrowotny wraz z aplikacją Health oraz frameworkiem HealthKit. Niestety, już dzisiaj wychodzi na jaw, że nazwa komponentu dla programistów jest „zapożyczona” i jej prawowici właściciele nie są z tego zadowoleni.

Nazwę jako pierwsi zajęli Australijczycy wraz z ich konsorcjum o nazwie HealthKit. Obecnie, posiadają własną stronę internetową, oraz konto Twitter, na którym nie kryją swojej irytacji działaniami Apple. Współzałożycielka HealthKit, Alison Hardacre, powiedziała w wywiadzie dla Wired:

Schlebia nam to, że Apple lubi naszą nazwę, jednak jestem zawiedziona tym, że nie poświęcili nawet pięciu sekund i nie sprawdzili w internecie, czy ta nazwa jest już zajęta lub po prostu nie wpisali „HealthKit.com” by znaleźć naszą stronę? Wszyscy się martwią o to, że Google i Apple wejdzie na ich rynek i ich biznes po prostu upadnie, lecz nikt nie spodziewał się tego, że druga z nich wejdzie na nasz rynek i jeszcze w dodatku z naszą nazwą!

Wytłumaczeniem może być to, że Apple rzadko kiedy schodzi z obranego przez siebie kursu. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy zdarza się taka sytuacja pomimo tego, że firma została wyraźnie ostrzeżona o swoich taktykach co do zajmowania nieswoich nazw jeszcze za życia Steve’a Jobsa. Najlepszym przykładem, będzie tutaj użycie nazw „iPhone” oraz „iOS”, które w połowie 2000 roku należały do Cisco, jednak pod presją Apple, firma zajmująca się głównie technologią sieciową „oddała” nazwy producentowi jednego z najlepiej sprzedających się obecnie smartfonow na świecie. Podsumowując, wygląda na to, że jeżeli posiada się w kieszeni ponad 150 miliardów dolarów, całkowicie zmieniają się „zasady” nazywania produktów.

Nazwa HomeKit również jest zajęta (m.in przez duński sklep internetowy), jednak wydaje się, że Apple również i tym się nie przejmuje i co ciekawe, nikt nie próbuje z tym walczyć. Jak to mówią i co zostało już wcześniej udowodnione, kto ma grubszy portfel, ten ma władzę…

[source name=”Cult of Mac” url=”http://www.cultofmac.com/282192/apple-steal-name-healthkit-australian-startup/”]

 

To Top