Informacje i nowości

Koprocesor M7 oraz sensory będą służyły do nawigacji wewnątrz budynków

Nawigacja „indoor”

Wraz z iOS 8, Apple wprowadziło także kilka fajnych funkcji do CoreLocation API, dzięki któremu deweloperzy będą mogli dokładnie określić pozycję użytkownika ich aplikacji wewnątrz budynków, korzystając z sensorów iUrządzenia.

Ale zacznijmy od początku. Do tej pory, CoreLocation API wykorzystywało jedynie kombinację sygnału GPS, sieci komórkowej oraz WiFi, do określenia położenia użytkownika urządzenia wewnątrz budynku, jednak jak wiadomo, jest to za mało, aby móc to robić precyzyjnie. Wraz z nową wersją API, deweloperzy będą mogli skorzystać z koprocesora M7, oraz sensorów urządzenia, aby dokładnie zlokalizować urządzenie, a nawet określić, na którym piętrze budynku się znajduje. Dodatkowo, dzięki nowemu API, będzie można również nawigować wewnątrz budynków!

Nawigacja „indoor”

iOS 8 pozwala na dokładne określenie lokalizacji użytkownika wewnątrz budynków w miejscach, które są obsługiwane. Naucz się, w jaki sposób twoja aplikacja może korzystać z nawigacji „indoor”. Dowiedz się, jak CoreLocation API oraz iBeacon współgrają razem i przemyśl najlepsze dla nich rozwiązania.

Oczywiście, API nadal będzie korzystać z GPS, sieci komórkowej oraz Wifi, jednak gdy tylko wejdzie się do miejsca, w którym nawigacja „indoor” jest możliwa, urządzenie zacznie korzystać z koprocesora M7, aby dokładnie znać położenie użytkownika, i wiedzieć jak szybko się porusza. Dzięki nawigacji wewnątrz budynków, będzie można również ustalić, na jakim piętrze się on znajduje. Dodatkowo, jak tylko nawigacja „indoor” będzie aktywna, urządzenie wyłączy GPS w celu zaoszczędzenia energii.

Nie wiadomo jednak (osobiście zakładam, że tak jest), czy w ramach nawigacji wewnątrz budynków, wykorzystywana jest technologia WiFi Slam firmy, którą Apple nabyło w zeszłym roku. Jest to możliwe, ponieważ w sposobie działania widać podobieństwa do agresywnego wyszukiwania sieci WiFi. Oczywiście, do stworzenia tej technologii, Apple zatrudniło CEO firmy Wifarer, Philipa Stangera.

Muzeum

Największe nadzieje, przy okazji wprowadzenia nawigacji „indoor”, Apple pokłada w użycie technologii iBeacon (którą notabene zaprezentowano wraz z iOS 7) w jak największej ilości miejsc. iBeacon pozwala na dostarczenie użytkownikowi na iPhone/iPada wszelakich informacji dotyczących miejsca, w którym się znajduje lub produktu, który akurat ogląda. Technologia może też pomóc w nawigacji. Dzięki niej, programiści będą mogli sprawić, że zakupy staną się łatwiejsze, a np. zwiedzanie muzeum jeszcze atrakcyjniejsze, a my łatwiej znajdziemy interesujący nas obiekt. Idea może okazać się po prostu świetna, jednakże głównym problemem jest to, że Apple bardzo powoli wprowadza ją w życie. Mam nadzieję, że nie będą z tą samą prędkością wprowadzać nawigacji „indoor”, która obecnie obejmuje trzy budynki – California Academy of Sciences w San Francisco, Westfield San Francisco Centre oraz Mineta San Jose International Airport. Miejmy tylko nadzieję, że lista budynków wykorzystujących technologię szybko się powiększy. Dyrektorzy miejsc/budynków, mogą zgłaszać się do Apple z prośbą o wprowadzenie wspomnianych funkcji. Oczywiście, wraz ze zgłoszeniem, muszą także dostarczyć plany lokalizacji.

Według mnie, cały pomysł to świetna rzecz, i myślę, że większość się z tym zgodzi. Jak pisałem wcześniej, martwi mnie tylko czas, kiedy faktycznie będziemy mogli z tego w pełni skorzystać. Mam jednocześnie nadzieję, że iBeacon oraz nawigacja wewnętrzna jak najszybciej i na dobre zagoszczą w Polsce (póki co z iBeacon możemy skorzystać zwiedzając Muzeum Neonów w Warszawie). Ich potencjał i możliwości ułatwienia naszego życia są olbrzymie, ale aby móc to odczuć, technologia musi być bardzo popularna i powszechnie stosowana w jak największej ilości miejsc. Z tym niestety może być nieco trudniej.

[source name=”9to5Mac” url=”http://9to5mac.com/2014/06/05/apple-taps-into-m7-motion-sensors-for-indoor-positioning-in-ios-8-signing-up-venues-to-contribute/”][source name=”Apple” type=”Grafika/Zdjęcie” url=https://developer.apple.com/videos/enterprise/#12]

To Top