Aplikacje na iOS i OS X

Widgety iOS8. Czym są i jak działają?

Widgety są częścią nowych funkcji w iOS 8, to dodatek pozwalający spersonalizować urządzenia mobilne Apple. Od teraz każda aplikacja może zaprezentować widget, który wyświetla informacje i oferuje pewną określoną ilość interakcji w samym centrum powiadomień naszego iPhone’a lub iPada. To czyni je bardzo dostępne, bez konieczności uruchamiania samej aplikacji. Jak dokładnie działają ?

[half]applewidget2[/half] [half_last]applewidget[/half_last]

Widgety. Trochę historii.

Ich idea sięga początków systemów operacyjnych dla potrzeb prywatnych. Targetem była możliwość edycji ustawień, dodatków, dostępu do aplikacji najbardziej nam potrzebnych, w jak najszybszy i dyskretny sposób. I właśnie widgety były  milowym krokiem w tej dziedzinie. Apple, Microsoft i użytkownicy Linux’a postawili na ten dodatek wdrażając go do swoich technologii. Dzięki nim nasze sprzęty są po prostu bardziej osobiste. Według HTC, producenta urządzeń z systemem Android, nie są one rozwojowe.

Widgety stosuje się rzadko. Pogoda, zegar i muzyka są najczęściej używanymi dodatkami, więc to one lądują na stronę główną w htc. Mniej niż 10% klientów korzysta z innych widgetów. Większość z nich wcale nie modyfikuje ekranów głównych.

Można więc sądzić, że HTC mocno steruje statystykami, albo po prostu źle podchodzi do idei oraz systemu, który jest sercem ich sprzętu. Wiemy przecierz, że Android jest otwarty i ma strukturę jak puzzle. Co za tym idzie jest wielce podatny na zmiany. Widgetów ma zatem moc nieograniczoną. Ma to swoje mniej przyjazne strony, gdyż niejednokrotnie można wpędzić się w labirynt kłopotów przez nieautoryzowane dodatki. Tracimy wtedy na stabilności, producent sprzętu nie znajduje chyba celu w ułatwianiu obsługi systemu. Android zdecydowanie jest dla tych, którzy mają czas i uwielbiają bawić się w systemie głębiej.

[half]79-labirynt[/half] [half_last]htc-clock-with-css3[/half_last]

 Wracamy do Apple.

Wraz z iOS 5, wprowadzono pierwsze, dosyć ograniczone widgety. Dostaliśmy dostęp do pogody i akcji bankowych. Zamiast umieszczać je na ekranie głównym, Apple zdecydowało się umieścić je w Centrum powiadomień, które uruchamialiśmy gestem pociągnięcia ekranu od góry. Jak wcześniej pisałem chodziło o szybki dostęp nie wymagający zatrzymywania się i szukania aplikacji, dzięki temu ewoluowała też opcja spotlight. Z kolejnymi wersjami iOS, centrum powiadomień było sukcesywnie usprawniane. Dalej było ograniczone wobec aplikacji z zewnątrz. Od iOS8 deweloperzy i my również, mamy większe możliwości. Oprogramowanie z AppStore oferuje własne, sprawdzone i bezpieczne widgety. Na dzień dzisiejszy mamy do dyspozycji wskaźniki stanu informacji, interaktywne narzędzia i szybkie sposoby uruchamiania aplikacji. W jednej chwili, jednym gestem. Łatwo i dostępnie z dowolnego miejsca na iPhonie lub iPadzie. Interaktywne, niewidoczne i całkiem pomocne narzędzia.

[third]widget2[/third] [third]widget3[/third] [third_last]widget1[/third_last]

[source name=iMore url=http://www.imore.com/widgets-ios-8-explained]

To Top