Naszymi oczami

Film poklatkowy /time lapse/ na iPhone’ie z iOS8

W tematyce filmów poklatkowych pisaliśmy już wcześniej zarówno jeśli chodzi o ich tworzenie na Macu /tutaj/ jak i na iPadzie /tutaj/. Jeszcze przed wrześniem tego roku, tworzenie pięknych filmów typu time lapse umożliwiały nam tylko zewnętrzne programy. Od czasu pojawienia się iOS8, na wszystkich urządzaniach iPhone, iPad i iPod, na których mamy możliwość zainstalowania „ósemki”, dostajemy również doskonałą funkcjonalność aplikacji Aparat a mianowicie film poklatkowy, w języku fotografii i filmu – time lapse.

Film poklatkowy to genialna funkcja umożliwiająca tworzenie pięknych wideo niczym nie różniących się od tych, które możemy obejrzeć na National Geographic. W serwisie youtube znajdziemy wiele filmów nakręconych w tej technologii, również tych nakręconych iPhonem z iOS8. Filmy te możemy robić na różne sposoby. Jednym z nich i chyba przynoszącym najpiękniejsze efekty jest unieruchamienie naszego iPhone’a na jakiś czas i filmowanie zmieniającego się otoczenia: zachodzące słońce, poruszające się chmury czy też budowanie domu z klocków z naszymi dziećmi na dywanie. Innym sposobem jest korzystanie z funkcji film poklatkowy kiedy się poruszamy, jednak uzyskany efekt bardziej przypomina zwykły film odtworzony w szybkim tempie niż film poklatkowy.

Kręcąc iPhonem przez ok. 40 minut otrzymujemy film długości ok. 20 sekund. Technologia jest o tyle niezwykła, że w tym czasie nasz iPhone wykonuje setki, jeśli nie tysiące zdjęć, które potem są łączone ze sobą a dalej odtwarzane w przyśpieszonym tempie. Naprawdę robi to wrażenie. Zdecydowanie polecam wszystkim wypróbowanie tej nowej funkcjonalności iOS8 tak jak to zrobiłem ja, co widać na poniższym filmie.

Dobrej zabawy życząc, zapraszam Was do dzielenia się swoimi wrażeniami.

[youtube id=tqUK0WzchXU]

To Top