Poradniki i tutoriale

Pisz głosem po Polsku. Również na Maku

Na WWDC poruszono kwestię 22 nowych języków dyktowania Siri w iOS 8. Cóż, ja od razu następnego dnia pobrałem system iOS 8 beta 1 i zabrałem się do testowania, o czym z resztą nagrałem film na swój kanał:

[youtube id=Cx2OYLS54Mk]

Nie wiem czy ktoś o tym wie, ale dyktowanie po polsku działa również w systemie OS X 10.10 Yosemite, nawet lepiej, gdyż nawet nie trzeba mieć połączenia z internetem by móc zmieniać mowę na tekst.

Jak to uaktywnić?

Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy przejść do preferencji systemowych, do ustawień Dyktowania i mowy

Powinniśmy zobaczyć takie okno prefernecji:

Zrzut ekranu 2014-12-29 o 09.40.45

Aby można było dodać polskie dyktowanie do systemu musimy włączyć funkcję Użyj dyktowania rozszerzonego po czym język polski powinien ustawić się automatycznie.

 

Jeżeli tak nie nastąpi,

rozwijamy listę języków, klikamy Dodaj język i na liście zaznaczamy język polski. Z racji tego, że język polski jest obsługiwany przez dyktowanie rozszerzone (dostępnego nawet bez połączenia z internetem) rozpocznie się pobierania silnika dyktowania rozszerzonego.

Zrzut ekranu 2014-12-29 o 09.25.51

Po zakończeniu pobierania silnik zainstaluje się automatycznie i ustawi język polski jako główny.

Nie zapomnijmy o ustawieniu skrótu klawiszowego uaktywniającego dyktowanie. Domyślnie jest to dwukrotne wciśnięcie klawisza funkcji (Fn). Dyktowanie można też uaktywnić klikając na Menu Barze zakładki Edycja, a następnie Uruchom dyktowanie.

To Top