Poradniki i tutoriale

Prowadzisz stronę? Proste triki na przystosowanie pod iOS

W moim poprzednim artykule przytoczyłem radę od Google’a dotyczącą tworzenia stron internetowych. W dzisiejszym artykule postaram się rozszerzyć tę kwestię. Zaczynamy!

Jak najmniej Flasha!

Elementy Flash powoli idą do lamusa, choć zdarza się czasem je spotkać. Jeżeli nie wiesz, większość systemów mobilnych jak iOS, Android, Windows Phone nie są w stanie obsłużyć elementów typu Flash. Na początku ludzkość była zdziwiona że Apple walczy z Flashem gdy w międzyczasie Android umożliwiał jego obsługę, no bo przecież to technologia jutra! Google w 2012 roku prezentując Androida 4.0 Ice Cream Sandwich powiedział „Dość!” Flashowi i tak oto zaprzestał jego wsparcia.

Tak oto słowem wstępu przedstawiłem historię Flasha w systemach mobilnych. Dzisiaj warto zamienić Flasha na HTML5, który:

  1. Daje użytkownikowi podobny komfort użytkowania co Flash;
  2. W przeciwieństwie do rozwiązania Adobe praktycznie nie obciąża procesora;
  3. Posiada wsparcie dla platform mobilnych.

Umieszczaj grafiki w wyższej rozdzielczości!

Świat idzie do przodu, przez co urządzenia są wyposażane w coraz to większe ekrany o jeszcze większym zagęszczeniu pikseli. W tym momencie należy zastanowić się nad grafikami. Dążysz, aby strona zachęcała potencjalnego czytelnika do lektury wstawiając grafiki, lecz jeżeli będziesz umieszczał grafiki o „normalnym” zagęszczeniu pikseli, to niestety ale uzyskasz odwrotny efekt, szczególnie na ekranach takich komputerów jak MacBook Pro z ekranem Retina czy z niedawno wprowadzonym iMakiem z ekranem 5K. Czytelnik oczekuje od Ciebie jak najładniejszej strony przyjaznej dla oka, dlatego pomyśl o zwiększeniu rozdzielczości swoich grafik na stronie, przynajmniej dwukrotnie.

Zadbaj o fajną ikonkę!

Ten dział odnosi do mojego poprzedniego artykułu z Apple Touch Icon. Jeżeli jeszcze nie czytałeś, to w wielkim skrócie jest to poradnik jak utworzyć ikonkę, która pojawia się po umieszczeniu skrótu do strony na ekran główny w iOS i Androidzie.

Dodatkowo, utwórz większy favicon, czyli ikonę, która wyświetla się w pasku adresu lub na karcie (zależy od interfejsu przeglądarki). Dlaczego? Windows oferuje przypinanie ulubionych stron do paska zadań. Spróbuj otworzyć swoją stronę w IE, chwycić kartę ze stroną i przeciągnąć do paska zadań, strona zajmie „slot” na pasku zadań Windows 7, 8, 8.1, a nawet 10. Jeżeli posiadasz bardzo mały favicon, to nie będzie to ładnie wyglądać, dlatego załaduj na serwer większy favicon.

Utwórz na swojej witrynie powiadomienia!

Czytelnik chciałby mieć jak najszybszy dostęp do oferowanych przez Ciebie treści. Począwszy od systemu OS X 10.9 Mavericks możemy spotkać się z powiadomieniami do takich usług jak Facebook czy Twitter. „Zaufanie” czytelnika do witryny wzrośnie, jeżeli wchodząc na stronę ujrzy taki monit:

Zrzut ekranu 2015-01-04 o 16.36.29

Wiele silników, w tym WordPress umożliwia połączenie z Roost, czyli usługą powiadomień, dzięki której przy każdym nowym wpisie użytkownik zobaczy powiadomienie o nowym wpisie. Jest to bardzo proste do uruchomienia. Wystarczy zarejestrować się na stronie goroost.com, na swojej stronie zainstalować wtyczkę Roost Web Push (link do WordPress.org), powiązać stronę ze swoim kontem Roost i gotowe. Teraz z każdym nowym wpisem czytelnik ujrzy takie powiadomienie: Zrzut ekranu 2014-12-31 o 12.06.06

Zadbaj o mobilny wygląd strony!

Komfort na stronie to rzecz święta. Dlatego warto swoją witrynę przystosować pod urządzenia mobilne. Dobierając motyw kieruj uwagę na te, które posiadają obsługę mobilną, czyli np. skalują treść do ekranu itp. Jeżeli jednak na dobre zakorzeniłeś się w obecnym wyglądzie strony, poszukaj wtyczek, które umożliwiają utworzenie mobilnej wersji strony. W przypadku wordpressa jest wiele takich wtyczek – wiem ze swojego doświadczenia.

Kończąc ten artykuł, ten triki na pewno ci się przydadzą. Jeżeli je zastosujesz na swojej witrynie, dokładając do tego odpowiednią treść i dopasowanie contentu, gwaratuje Ci to dużą ilość wizyt oraz unikalnych użytkowników. Dodatkowo jest również jakiś tam procent szans, że Google na odpowiednie słowa kluczowe wypozycjonuje twoją witrynę. Gotowy do działania?

To Top