Aplikacje na iOS i OS X

VirtualBox – darmowy odpowiednik Parallels Desktop

Może słyszałeś o płatnym programie na Maca Parallels Desktop? Jest to emulator, dzięki któremu możemy uruchomić system Windows nie opuszczając środowiska OS X. Jest jeden mankamant – jest płatny, bo licencja na niego kosztuje prawie 80 Euro. Miałem okazję się pobawić nim przez 14 dni (okres wersji próbnej) i stwierdzam, że program jest bardzo dobry, bo działamy na systemie OS X a jednocześnie uruchamiamy aplikacje Windowsowe. Ma jednak wadę w postaci kosztu, stąd moja propozycja przyglądnięcia się darmowemu odpowiednikowi.

VirtualBox autorstwa Oracle (tych od Javy), bo o nim mowa, jest również dostępny na systemie Windows i Linux. Sam program zaraz po uruchomieniu wyświetla listę dostępnych maszyn wirtualnych, gdzie po zaznaczeniu jednej z nich uzyskujemy kompendium wiedzy na jej temat, czyli ile przypisanego RAMu, konfigurację startową, ilość dysków i ich pojemność itp.

Zrzut ekranu 2015-01-06 o 08.30.16

Tworzenie nowej maszyny wirtualnej jest proste. Wystarczy kliknąć w „New”, a w nowym oknie nazwać ją, wybrać system do zainstalowania, przypisać RAM, utworzyć obraz dysku wirtualnego.

Zrzut ekranu 2015-01-06 o 08.33.13

 

Kiedy wirtualna maszyna zostanie utworzona, możemy ustawić jej parametry klikając w „Settings”. Po kliknięciu w „Start” maszyna zostanie uruchomiona. Co ciekawe VirtualBox posiada takie sterowniki, które umożliwiają uruchomić na wirtualizowanym systemie Windows schemat okien Aero.

Zrzut ekranu 2015-01-06 o 08.38.21

Dodatkową funkcją tego emulatora jest fakt, że można na nim uruchomić system OS X, ponieważ posiada wsparcie dla EFI, czyli podsystemu umożliwiającego uruchomienie systemu Apple (coś jak BIOS dla Windows) przez co możemy przykładowo poużywać systemu Apple nie mając Maka.

Zrzut ekranu 2015-01-06 o 16.54.31Czy warto wydawać 80 Euro na Parallelsa czy oszczędzić i pobrać VirtualBox? To kwestia gustu. Jeden powie że Parallels to wytwór geniusza, a drugi z kolei że ten program nie jest wart swojej ceny, tak więc ocenę pozostawiam Wam. Program można pobrać ze strony producenta. Jeśli znacie lepiej różnice między Parallelsem a VirtualBoxem zapraszam do komentowania.

To Top