Aplikacje na iOS i OS X

14-dniowy okres zwrotu w App Store. Koniec testerów

Ze źródła 9to5mac dowiadujemy się, iż internauci nadużywają nową politykę firmy Apple. Mowa o 14-dniowym okresie zwrotu zakupów cyfrowych w Europie. Masa nieuczciwych kupujących zastawiało kwoty na swoich kartach kredytowych, wiedząc iż złożą deklarację o zwrot pieniędzy za zakupy.

Jak to działa?

Pewien z użytkowników wyjaśnia, że gdy Apple wprowadziło nową politykę zwrotu w 14-dniowym okresie, zaczął pobierać wszystko co popadnie traktując tę ​​dogodność jako pewnego rodzaju okres próbny do testów aplikacji. Apple jednak szybko wychwyciło osoby naginające prawo i zasady App Store. Pierwszym niepokojącym sygnałem dla kupującego był fakt, iż po wydaniu około 40 dolarów na różne aplikacje i gry odzyskał na swoje konto 25 dolarów zwrotu za usługi cyfrowe. Użytkownik sprzętu Apple, nie zaprzestał jednak dalszych „testów” a Apple nie pozostało dłużne wobec klienta i zbanowało częściowo jego konto AppleID. Następnie poinformowali mailem, iż w przypadku kolejnych zakupów nie otrzyma zwrotu za zakupy. Problem się nasilił, a ilość nieuczciwych testerów wzrosła, więc Apple aby się zabezpieczyć przestało respektować deklaracje zwrotów od osób wielokrotnie anulujących zakupy. Pewnej grupie odbiorców w momencie pobierania wyświetlił się komunikat z przymusową wręcz rezygnacją z prawa do zwrotu. Parafrazując.

 Potwierdzam, że jeśli pobiorę tę aplikację, to w ciągu czternastu dni od kliknięcia KUP, nie będę uprawniony do anulowania tego zakupu.

Sprawa mocno niekomfortowa, ale uczciwi pobierający nie muszą się martwić, gdyż zgodnie z prawem Europejskim dalej przysługuje im czternastodniowy okres ochronny i zakupy mogą być w tym okresie anulowane. Cały zabieg spotkał się z ostrą falą krytyki internautów i użytkowników Apple. Szybko znalazła się masa pomysłów jak wybrnąć z obecnej sytuacji.

Rozwiązaniem była by możliwość czasowej blokady każdej z aplikacji. Gracz czy użytkownik App Store’u mógł by spokojnie testować aplikację przez przykładowo dwie godziny, po upływie czasu musiał by podjąć decyzję czy chce aby stała się jego własnością czy też nie.

Podpowiada jeden z maniaków gier i aplikacji.

Nie sądzę jednak aby Apple ustosunkowało się do takiego typu pomysłów. Liczę, że sprawa nie odbije się źle na reputacji firmy i zadowoleniu użytkowników.

[source name=9to5Mac url=http://9to5mac.com/2015/01/13/apple-defends-against-eu-14-day-refund-abuse-with-app-store-alert-for-customers-with-excessive-refunds-on-file/]

 

 

To Top