Informacje i nowości

Apple zezwala na audyt bezpieczeństwa, pod presją chińskiego rządu

CEO Tim Cook pod presją chińskich urzędników państwowych zgodził się do przeprowadzania audytów bezpieczeństwa na urządzeniach Apple sprzedanych w Chinach, donosi IDG News Service. Napięcia, które wybuchły, wynikały z zarzutów, wobec technologi i urządzeń Apple, które rzekomo miały by służyć do nadzoru i inwigilacji obywateli Chin.

Spokojna ręka Tim’a Cook’a

Apple bez namysłu zgodziło się aby uruchomić audyty bezpieczeństwa dla swojego sprzętu w Chinach, starając się rozwiać obawy nadzoru. Kontrolę wykonywać będzie Biuro Informacji Chin. Procedury te powinny określić, czy sprzęt i oprogramowanie Apple zawiera backdoory pozwalające organizacjom rządowym do szpiegowania użytkowników. Oraz czy prywatne dane zapisane na urządzeniach Apple są bezpieczne.

Wedle plotek w grudniu zaszłego roku Tim Cook złożył propozycję cichej współpracy Lu Wei’owi pełniącemu funkcję Ministra Administracji Chin. Tim Cook stanowczo zaprzeczył i zapewnił, że zarzuty są absurdalne i bezpodstawne. Przekazał również do publicznej wiadomości, że jego firma nie ma związku z inwigilacją swoich konsumentów i nigdy nie będzie prowadzić spiskowej współpracy z jakimikolwiek rządami.

Chcę aby było całkowicie jasne, że nikt z Apple nie pracował w żadnej agencji rządowej z dowolnego kraju. W żadnym z naszych produktów lub usług nie ma technologii backdoor’owych. I nigdy nie będzie. 

iPhone-6-China-teaser-001

Cały świat zaufał firmie Apple za jakość swoich usług i produktów. Przy tak powszechnej technologii i możliwościach jakie dają nam urządzenia, nie wykluczone jest istnienie „wielkiego brata”. Ale jeśli nie mamy nic na sumieniu, to w czym problem? Ja osobiście jestem za nadzorem społeczeństwa pod kątem bezpieczeństwa, bez integracji w prywatność. Zabezpieczone monitoringiem ulice i miejsca o podwyższonym ryzyku przestępczości, zwiększyły by poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście coraz więcej miast decyduje się na tego typu inwestycje. Jednak najbardziej powszechne są i zawsze będą nasze urządzenia osobiste. Jeśli ktoś dostrzegł w tym potencjał i sprawnie to wykorzystuje, to wbrew wszelkim opiniom, zapewne nigdy się o tym nie dowiemy.

[source name=idownloadblog url=http://www.idownloadblog.com/2015/01/23/apple-device-security-audits-china/]

To Top