Informacje i nowości

Koniec raportowania sprzedaży iPod’a. Apple zamyka swój muzyczny rozdział

Steve Jobs, po powrocie na kierownicze stanowisko firmy, pokazał światu pierwszego iPoda w październiku 2001 roku. To niepozorne urządzenie zagwarantowało przełom w firmie i wyciągnęło Apple na wyżyny technologicznego rozwoju. Nie minęły dwie dekady, a najbardziej muzycznie osobisty sprzęt z logiem nadgryzionego jabłuszka, przestał odgrywać znaczenie na globalnym rynku.

Polityka Apple.

To trochę smutne, gdy uświadomimy sobie jak Apple w ostatnim czasie kategoryzuje iPoda w swoim raporcie kwartalnym. Mały odtwarzacz MP3, który może więcej został bezceremonialnie zepchnięty w kategorię „Innych produktów”, wraz z hobbystycznym dodatkiem Apple TV. Aby grać fair, Apple poinformowało wszystkich, że oddalenie od produktu nastąpi w październiku 2014 roku. Widząc, iż iPod nie jest już jednym z flagowych produktów firmy Apple, a zapotrzebowanie na urządzenie drastycznie spadło, korporacja zdecydowała się zrezygnować z raportowania jego sprzedaży szerokiej publice. Przestali się chwalić, bo nie ma czym.

iPod

Raport z 4’go Kwartału 2014.

„Coś” wielkiego.

Powolna śmierć iPoda nie jest dla nikogo niespodzianką. Sprzedaż iPod’a spadała od lat, ponieważ coraz więcej ludzi słucha muzyki na swoich iPhonach i iPadach. Dla dzisiejszej młodzieży monochromatyczny ekran LCD i mechaniczny KlickWheel wygląda jak eksponat, który powinnien mieć swoje miejsce za szybą w muzeum historii naturalnej. iPod Video w kieszeni 7 lat temu, to było ogólnospołeczne wydarzenie. Naprawdę „Coś” wielkiego. Nawet szóstka, nie spotyka się z takim zachwytem, jak specjalnie ściągany z USA przez ciotecznego brata matki, iPod Video z „Czikago”. Wtedy trzeba było ruszyć kontakty w rodzinie, dać łapówę na mieście i umyć samochód sąsiadowi. Nie wystarczył zaklepany wniosek kredytowy. To były piękne gangsterskie czasy. Tylko ja i mój iPod.

evolution-of-the-ipod

Ewolucja iPod’a.

Żegnaj, muzyczny przyjacielu.

Firma Apple usunęła iPoda Classic, we wrześniu roku 2013. O ironio w serwisie eBay i na innych portalach aukcyjnych iPod Classic jest urządzeniem cieszącym się wielkim zainteresowaniem. Tim Cook obwinia upadek produktu przez niedostępność części, w dowolnych miejscach świata. Było to niepraktyczne do projektowania nowego urządzenia i podjęto decyzje o jego wycofaniu. Nie oznacza to, że ostatnie uchowane modele, zostaną ściągnięte ze sklepowych półek i już nigdy ich nie zobaczymy. Koneserzy sprzętu z pewnością trzymają, nie odpakowane iPody, czekając na dzień, w którym ludzkość się o nie upomni. Jednak historia tysiąca piosenek w kieszeni, powoli gaśnie. Na naszych oczach rozgrywa się dramat, a my jesteśmy świadkami konającej opowieści o małym urządzeniu, które zmieniło świat. Niedługo iPod będzie już tylko podmuchem przeszłości. Żegnaj muzyczny przyjacielu.

[source name=CultOfMac  ur=http://www.cultofmac.com/310636/rest-pod-apple-no-longer-reporting-ipod-sales/#WvUU07KGpkHQ87go.99]

To Top