Co słychać u konkurencji

Steve Jobs miał rację na temat technologii Flash. Youtube od teraz używa HTML5

Flash – technologia autorstwa firmy Adobe,  jednej z największych firm która dostarcza narzędzia do tworzenia grafiki.  Flash służy do tworzenia animacji głównie stosowanych na stronach internetowych, które można odtwarzać przez przeglądarkę z zainstalowaną odpowiednią wtyczkę – Adobe Flash Player

Pewnie zastanawiacie się co to ma wspólnego z Apple?

W kwietniu 2010 rok Steve Jobs napisał słynne „Myśli na temat Flash’a” w których możemy przeczytać kilka powodów dlaczego firma Apple nie zaimplementowała tej technologii do swoich urządzeń mobilnych (mowa tu oczywiście głównie o przeglądarce Safari).  Patrząc na historię firmy Adobe, to właśnie współpraca z firmą Apple miała duży wpływ na jej początkowy rozwój:

Apple od dawna współpracuję z firmą Adobe. Poznali oni twórców firmy już na samym początku kiedy firma zaczynała raczkować. Firma Apple była jedną z ich pierwszych największych klientów. Na przestrzeni początkowych lat firmy Adobe Apple bardzo dużo inwestowało w nią.

Wracając do tematu, Steve Jobs tak wypowiedział się na temat technologii Flash:

Technologia Flash pochłania za dużo energii z baterii urządzenia, za długo się ładuje i ogólnie pobiera za dużo pamięci operacyjnej urządzenia, żeby być jedną z głównych platform deweloperskich aplikacji na urządzenia mobilne.

Od lat to właśnie Flash był głównie znany wszystkim dzięki portalowi Youtube, którego to własnie natywny odtwarzacz multimedialny był oparty o tą technologię. Chyba każdy z nas spotkał się z potrzebą wgrania wtyczki do przeglądarki, żeby móc odtworzyć film na tej stronie, aż do teraz. Firma Google odpowiedzialna za Youtube’a zmieniła Flasha na HTML5 jako główną domyślną technologię odtwarzacza multimedialnego.

Youtube - html5

 

Sam HTML5 nie wymaga dodatkowego oprogramowania w urządzeniu, czy też przeglądarce i to jest jego zaletą. I nawet jak popatrzymy na to ile pamięci i procesora pobiera w porównaniu z Flashem, możemy się na prawdę zdziwić. Myślę, że posunięcie firmy Google było prawidłowe i fajnie, że dążą do optymalizacji oprogramowania i aplikacji pod urządzenia co było główną myślą od samego początku którą kierował się Steve Jobs.

 

[source name=CultofMac url=http://www.cultofmac.com/310366/steve-jobs-right-youtube-finally-html5-first/]

[source name=Apple url=https://www.apple.com/hotnews/thoughts-on-flash/]

 

To Top