Książki i Ebooki

Jak Steve Jobs zareagował na odejście z firmy jednego z najbliższych współpracowników

Jasne, że Steve Jobs był osobą o dużym temperamencie i trudnym charakterze, co zresztą zostało dobitnie opisane w jego biografii autorstwa Waltera Isaacson’a z 2011 roku. Jednak legendarny guru technologii nie był nigdy osobą, która stanęła by po niewłaściwej stronie barykady.

Według autorów, Brenta Schlendera i Ricka Tetzeli, nowej biografii Becoming Steve Jobs: The Evolution of a Reckless Upstart into a Visionary Leader założyciel Apple odwrócił się od Jona Rubinsteina po tym jak ten zdecydował się odejść od Apple w 2007 roku i przejść do, również technologicznej firmy Palm Inc. Jobs od tej chwili miał już nigdy nie odezwać się do długoletniego współpracownika.

Tim Cook, Steve Jobs, Jon Rubinstein

Tim Cook, Steve Jobs, Jon Rubinstein

Rubinstein najpierw pracował razem z Jobsem w NeXT w latach 90-tych, później przeszedł do Apple gdy Steve odzyskał kierownictwo nad firmą. Jako szef hardware’u Apple był jedną z osób, które potrafiły przekonać Jonego Ive’a do pozostania w firmie gdy ten przeżywał „kryzys wiary”. Ruby odegrał również kluczową rolę przy procesie wprowadzania do dystrybucji iPoda oraz iMac’a.

jon-rubinstein-280112

Jon Rubinstein zakończył pełnić funkcję wiceprezesa grupy pracującej nad iPodem w 2006 roku. Rok później wysłał do Jobsa przyjaznego maila z informacją, że został zatrudniony w Palm Computing jako nowy CEO firmy. Według książki Becoming Steve Jobs CEO Apple zadzwonił do Rubinesteina w ciągu kilku sekund od otrzymania od niego wiadomości.

Ruby opowiada autorom książki:

Nie mógł zrozumieć mojej decyzji. Powiedział coś w stylu: 'Masz przecież wystarczająco dużo pieniędzy to po co idziesz do Palm? Ja powiedziałem: Steve, o czym ty mówisz? Przecież masz ich wiele więcej niż ja, więc czemu pytasz dlaczego też chcę ich więcej? Żartujesz?

Pomimo faktu, że Ruby nie był już zatrudniony w Apple to jego ruch został odebrany przez Jobsa jako zdrada i Steve nigdy się już do niego nie odezwał. Jon nawet zażartował sobie w wywiadzie dla portalu TechCrunch w 2010 roku, mówiąc, że prawdopodobnie jego nazwisko nie znajduje się na świątecznej liście z prezentami CEO Apple.

[source name= cultofmac url= http://www.cultofmac.com/316682/how-steve-jobs-reacted-when-one-of-his-top-lieutenants-joined-palm/]

To Top