Informacje i nowości

iPhone narzędziem dla terrorystów

W wywiadzie udzielonym w weekend dla nowojorskiego radia WNYM/970 AM, prokurator Manhattanu Attorney Cyrus Vance Jr. nazwał iPhone’a „urządzeniem komunikacyjnym, który wybiorą terroryści”.

Vance Jr. powiedział tak, odnosząc się do szyfrowania dysku, które zaimplementowano do obecnego systemu iOS 8.

Firma Apple stworzyła telefon z mroczną stroną, niedostępną dla organów ścigania, nawet gdy te uzyskają zgodę sądu do jej inwigilowania. Prawdopodobnie iPhone z nowym systemem stanie się narzędziem wybieranym przez terrorystów.

Vance poruszył ten temat ponieważ uważa, że powinno się nakazać firmom Apple i Google zaprzestać tego typu praktyk, aby  firmy te mogły pomóc władzom gdy zajdzie taka potrzeba. Samo Google już niebawem ma wdrożyć domyślne szyfrowanie całego dysku w urządzeniach z systemem Android.

Jakiś czas temu głośnym echem odbiły się doniesienie byłego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego – Edwarda Snowdena,  o masowej inwigilacji obywateli, która często inicjowana miała być w zmowie służb z firmami technologicznymi. Do tego doszły ogólne obawy mieszkańców USA przed kradzieżą telefonu. W odpowiedzi na powyższe Apple stworzył tak bezpieczne oprogramowanie iOS 8, że nawet Giganci z Cupertino – twórcy systemu, nie są w stanie pomóc organom ścigania w złamaniu szyfrowania.

Rezultatem jest wiele skarg od polityków i agencji rządowych. Protestują m.in. Prokurator Generalny USA Eric Holder, oraz brytyjski Premier David Cameron. Nawołują oni by Apple i Google wdrożyło z powrotem taki system, który umożliwi ujawnienie koniecznych informacji w ramach bezpieczeństwa obywateli oraz straszą,że nie zrobienie tego w najbliższym czasie może mieć tragiczne skutki.

[source name= appleinsider url= http://appleinsider.com/articles/15/04/20/manhattan-district-attorney-grabs-attention-saying-iphone-will-become-device-of-choice-for-terrorists]

To Top