Naszymi oczami

Czemu 9:41 i inne ciekawostki o Apple

W każdej aktywności Apple możemy doszukać się nawiązania do czegoś, lub kogoś, albo być świadkiem ciekawego przypadku. Dzisiaj przedstawię Wam parę takich, które ja znalazłem.

 Skąd 9:41?

Czasem zastanawiałem się skąd ta godzina się wzięła na wszystkich materiałach prezentacynych nowych produktach Apple (poza Apple Watch). Otóż mamy tutaj nawiązanie do premiery pierwszego iPhone’a w 2007 roku, bo właśnie o godzinie 9:41 Steve Jobs włączył iPhone’a ustawionego na scenie, (co prawda, był to prototyp iPhone’a, odsyłam do biografii Jobsa).

Dzwonek „Trójdzwięk”, który… nie jest trójdźwiękiem

Może was teraz zdziwiłem, ponieważ wyraźnie w tym dzwonku słychać trzy dźwięki. Ale jednak nie zgadza się to z muzyczną teorią. Trójdźwięk, przy założeniu czysto muzycznym, to trzy dźwięki o następstwie tercjowym, czyli między dźwiękami składowymi znajduje się jeden dźwięk który nie zostaje zagrany. Te dźwięki składowe to Pryma, Tercja i Kwinta. W trójdźwięku zaczynającego się od dźwięku C, przyjmując że akord jest w tonacji Dur, są to dźwięki C, E, G (lub Do, Mi, Sol)

Zrzut ekranu (16)

Typowy trójdźwięk zbudowany na dźwięku C

Dźwięk „Trójdźwiek” w iPhonie, to akord, który posiada dźwięki C, G, C, (lub Do, Sol, Do) czyli nazywając składowe: Pryma, Kwinta, Oktawa.

Zrzut ekranu (15)

Zapis dzwonka „Trójdźwięk” w iOS.

Dźwiękowe nawiązanie do iPhone’a 6

W reklamie iPhone’a 6, pod tytułem”Duo”, dwóch spikerów nuci melodię z filmu „2001: A Space Odyssey”,a właściwie fragment utworu Richarda Strauss’a – „Also sprach Zarathrustra” skomponowany w 1896 roku. Nie chodzi mi o sam utwór, lecz o zakończenie tejże  reklamy Apple. Na sam koniec reklamy obaj spikerzy śpiewają dwa różne dźwięki. Mianowicie jest to w 25 sekundzie reklamy. Odległość między tymi dźwiękami to… Interwał Seksty. Pewnie większość z was nie wie co to więc objaśniam. Interwał Seksty w muzyce to dwa dźwięki oddalone od siebie o 6(!) dźwięków. Chyba nie muszę tłumaczyć dalej.

[youtube id=-ZrfXDeLBTU]

To Top