Naszymi oczami

iOS 8 i funkcje których mi brakuje

iOS 8

System iOS 8 który został udostępniony dla użytkowników kilka dni po konferencji Apple gdzie miała miejsce prezentacja iPhone’a 6 i 6 Plus oraz zegarka Apple Watch wprowadza najwięcej zmian ze wszystkich dotychczasowych wersji oprogramowania iOS. Sam wygląd interfejsu został całkowicie odświeżony już w wersji oznaczonej numerem 7, lecz iOS 8 wprowadził dużo technicznych zmian i nowości samego systemu.

Pomimo wielu opcji jakie oferuje, jest kilka szczegółów które przynajmniej mi przeszkadzają  i chciałbym się nimi z Wami podzielić. 

Centrum sterowania

 1. Brak możliwości modyfikacji elementów skrótów w których mamy dostęp do włączenia i wyłączenia: trybu samolotowego, Wi-Fi, Bluetooth, trybu nie przeszkadzać oraz rotacji ekranu. Opcje które powinny się tutaj znaleźć dodatkowo to: możliwość włączenia i wyłączenia danych sieci komórkowych, przełączania się pomiędzy trybami 2G/3G/LTE.
 2. Dodatkowo przydała by się możliwość modyfikacji skrótów do aplikacji które mamy dostępne w centrum sterowania (latarka, minutnik, kalkulator, aparat – do nich mamy dostęp z poziomu iPhone’a).

Kontakty

 1. Możliwość szybkiego zaznaczenia wielu lub wszystkich kontaktów w celu np. usunięcia.
 2. Łatwiejsze usuwanie pojedynczych kontaktów.

Telefon

 1. Podczas wybierania numeru w momencie wpisania kilku cyfr powinny pojawiać się podpowiedzi z kontaktami które mogą posiadać w swoim numerze te cyfry.

Wiadomości

 1. W przypadku zwykłego SMS’a fajnie by było gdyby tak jak w przypadku wiadomości iMessage sprawdzić jego status, a dokładnie czy został dostarczony i ewentualnie o której wiadomość została odczytana przez odbiorcę, nie wspominając o możliwości ustawienia osobnego powiadomienia dźwiękiem do raportu.
 2. Dodanie przecinka i kropki w standardowym widoku klawiatury podczas pisania SMS’a (oczywiście można włączyć opcję, że za pomocą podwójnego – szybkiego kliknięcia spacji wprowadzamy kropke, lub dograć inną klawiaturę która ma oba znaki w standardzie).
 3. Powiadomienie o otrzymania wiadomości MMS, w momencie jak mamy wyłączony internet (dane sieci komórkowej).
 4. Usprawnienie wysyłania wiadomości iMessage jako SMS (w momencie braku dostępu do internetu), bardzo często trzeba potwierdzić żeby nasza wiadomość została wysłana jako SMS jak nie mamy dostępu do internetu.

Zdjęcia

 1. Dodanie opcji zaznaczenia od razu wszystkich zdjęć w celu np. szybkiego usunięcia.
 2. Możliwość wyłączenia wyświetlania zdjęć w galerii po datach oraz wprowadzenie łatwiejszej segregacji zdjęć w osobnych folderach.

Zegar

 1. Podczas ustawiania alarmu powinna znaleźć się opcja wybrania cyklu „codziennie” dotycząca powtórzeń budzika, tak aby nie trzeba było wybierać każdego z dni osobno.

Blokowanie urządzenia

 1. Dodanie możliwości ustawienia blokady ekranu iPhone’a na długość mniejszą niż 1 minuta, a w przypadku iPada mniej niż 2 minuty.
 2. Wybudzenie ekranu „tapnięciem” w ekran urządzenia (trochę Androidowa funkcja, ale całkiem przydatna).

Oczywiście większość tych funkcji możemy dodać do systemu wykonując tzw. Jailbreaka lecz nie w tym rzecz. Po prostu fajnie byłoby mieć do nich dostęp w oficjalnej wersji oprogramowania a nie poprzez łamanie zabezpieczeń.

Jak sądzicie co możemy jeszcze dopisać do listy życzeń? Czekam na Wasze opinie w komentarzach. Dodatkowo dodam, że już jutro o godzinie 19:00  czasu polskiego będzie konferencja WWDC na której zobaczymy nowe oprogramowanie iOS „9” i ciekawe czy któraś z wyżej opisanej funkcji pokaże się w nowej wersji systemu.

To Top