Informacje i nowości

Smartfony wykańczają przenośne konsole

smartfony wykańczają przenośne konsole

Jak wynika z raportu agencji analitycznej App Annie, gry na smartfony – zwłaszcza te z opcją multiplayer znacząco wyprzedzają w popularności i rentowności te z konsol mobilnych.

Firma App Annie we współpracy z International Data Corporation wykazała, że granie na urządzeniach typu smartfon i tablet jest dużo bardziej popularne i przynosi większe zyski twórcom aplikacji niż ta sama rozrywka na przenośnych, „tradycyjnych” konsolach.

Chociaż nadal konsole znajdują wielu zwolenników, a gry tworzone na nie są coraz lepszej jakości to wygląda na to, że większość graczy woli zabawiać się na sprzęcie, który jest pod ręką np. na iPhonie lub iPadzie.

Raport wykazuje, że amatorzy grania na smartfonach wydają coraz więcej pieniędzy na programy i zakupy wewnątrz aplikacji. Największe przychody generują gry mobilne z trybem multiplayer gdzie gracz ma możliwość konkurowania online z ludźmi z całego świata.

Najlepszym dowodem na to, że twórcy gier konsolowych powoli skłaniają się w kierunku produkcji tytułów na platformy iOS lub Android jest to, że nawet legendarne Nintendo z pomocą dewelopera DeNA planuje wydanie swoich najpopularniejszych gier w wersji dla smartfonów. W sieci od dłuższego czasu można znaleźć wzmianki o zamiarach wypuszczenia takich szlagierów jak Mario czy Pokemon.

Mobile-vs-Handhelds-640x388

Wydatki osób grających w iOS czyli pobierających programy z App Store wzrosły o 30 procent w porównaniu roku 2014 z 2015. Androidowcy zostawiają w Google Play aż o 50% więcej pieniędzy w stosunku do roku ubiegłego.

Jak można zauważyć na wykresie, na rynku gier konsol przenośnych zmiana jest niemal niezauważalna.

Nie można się dziwić powyższym wynikom. Smartfony i tablety są nieporównywalnie bardziej uniwersalne od konsol, a coraz mocniejsze podzespoły tych urządzeń dają deweloperom pole do popisu, a graczom pożądaną rozrywkę i relaks.

Wielu zwolenników konsol może jednak zarzucić smartfonom brak swoistego klimatu i „duszy” ale czy z drugiej strony nie są to określenia, które można było przypisać ostatnio Nintendo Game Boy?

nintendo_gameboy

 

[source name= cultofmac url= http://www.cultofmac.com/326075/mobile-multiplayer-gaming-significantly-outpacing-traditional-handhelds/]

To Top