Naszymi oczami

iUrządzenie z drugiej ręki – Poradnik dla kupujących (cz. 1)

Nie każdy może sobie pozwolić na najnowszego, lub nieużywanego iPhone’a. I to u nas jest to normalne. Mieszkamy w Polsce, gdzie średnia wypłata brutto nie jest nawet kwotą, którą musimy zapłacić za iPhone’a 6s 16GB! Dlatego bardzo dobrą alternatywą może być kupno iUrządzenia z drugiej ręki, aczkolwiek przy przeglądaniu ofert należy zwrócić uwagę na parę szczegółów. Może się to wydawać dziwne, albo wręcz idiotyczne sprawdzanie linijka po linijce opisu aukcji, ale uwierzcie mi – wiele smaczków można w tym odkryć. Sam obecnie zbieram fundusze, chcę sprawić sobie MacBooka, niestety zanim uzbieram pełną kwotę jaką życzy sobie Apple miną wieki, więc sam przymierzam się do zakupu używanego MacBooka.

Zaczynasz przygodę? Nie musisz mieć od razu najnowszego!

Bądźmy szczerzy, jeżeli zaczynasz przygodę z iOS czy OS X, nie musisz od razu kupować iPhone’a 6s Plus czy MacBooka Pro Retinę. Chcesz spróbować – nie wiesz czy ekosystem Apple ci się spodoba, więc po co od razu pakować niemałe pieniądze by potem znowu sprzedać urządzenie? Jeżeli chodzi o iPhone’y – na stan z dzisiaj dobrym startem w iOS może być iPhone 5s. Cena za nowe urządzenie na aukcjach nie przekracza nawet 2000 zł, a do tego ma znakomitą proporcję ceny do oferowanej wydajności.

Jeżeli chodzi o Maki to dobrym strzałem mogą być MacBooki Air od roku 2011 oraz Pro od 2010. Warto patrzeć (jak to w większości laptopów) na procesor i pamięć RAM. Rodzina procesorów Intel Core i5 pierwszej czy drugiej generacji oraz 4GB RAMu to podstawa, aczkolwiek na takich parametrach MacBook (lub ogólnie każdy Mac) będzie w stanie uciągnąć nawet Final Cut Pro (#potwierdzoneinfo), no może filmów 4K sobie nie poedytujemy, ale HD już jak najbardziej. Wracając do MacBooków – cena w okolicach od 2000 do 2800 zł będzie dobrą ceną jak na Maca.

Pozostańmy przy cenach – nie przepłać ani nie zapłać za mało! Będziesz tego żałować…

Cena to jeden z pierwszych parametrów który decyduje o naszym zainteresowaniu aukcją. Dlatego należy dobrze się rozejrzeć po aukcjach by zobaczyć jak dany sprzęt wyceniają inni sprzedawcy. Dobrze jest też przeczytać artykuł Mateusza w którym to przedstawił zachowanie się cen iUrządzeń w zależności od czasu bycia na rynku, oraz w porównaniu do urządzeń konkurencji (KLIK). We wspomnianym artykule Mateusz umieścił mnóstwo tabel. Między innymi w cenach urządzeń zamieścił też spadek ceny używanego urządzenia wyrażony w procentach, możemy łatwo wejść na stronę Apple, sprawdzić cenę jednego z produktów, który nas interesuje, obliczyć proporcję i otrzymać cenę idealną. Jeżeli aukcja ma cenę zbliżoną do naszej obliczonej w proporcji to raczej wiecie co to oznacza 🙂 Oczywiście musimy zwrócić uwagę na takie szczegóły jak stan techniczny urządzenia, ponieważ jeżeli urządzenie będzie bardzo zadbane, to oczywiście cena za niego będzie wyższa.

To na ten artykuł tyle. Oczywiście, już wkrótce poznacie następne porady, które pomogą Wam kupić używane lub nowe iUrządzenie taniej. Dajcie znać w komentarzach co sądzicie o tych poradach!

To Top