Poradniki i tutoriale

Drukowanie bezprzewodowe – kilka przydatnych sposobów i trików

Dzisiaj rządzi nami wygoda i dążenie do jak najmniejszej ilości kabli. W przypadku drukowania mamy bardzo dużo możliwości – możemy zakupić drukarkę, która obsługuje połączenie się z siecią WiFi i umożliwieniem drukowania zdalnego. A jeżeli nie mamy takiej, to istnieją programy które potrafią nam dać namiastkę posiadania drukarki Wireless. W przypadku macOS, mamy możliwość udostępnienia drukarki po sieci WiFi innym komputerom (w tym także tych z Windowsem). Co prawda nie umożliwia nam on dostępu do drukarki poprzez AirPrint, aczkolwiek w przypadku gdy mamy przynajmniej 2 Maki, opcja ta wydaje się bardzo wygodna. Brzmi ciekawie? Zapraszam do lektury.

Wszystko czego potrzebujemy to… preferencji systemowych. Na Macu z podłączoną drukarką wystarczy uruchomić aplet Udostępnianie.

Zaznaczamy z bocznej listy Udostępnianie drukarek, po czym wskazujemy drukarkę, którą chcemy udostępnić. Jeżeli okrągły wskaźnik w tytule apletu będzie zielony, to znaczy, że wszystko działa.

Teraz, przenosimy się do drugiego komputera. W przypadku macOS sprawa jest wyjątkowo prosta. Wystarczy przejść do apletu drukowania, które zazwyczaj wywołujemy wciskając klawisze ⌘P. W polu drukarka wystarczy rozwinąć listę, po czym po chwili Mac sam znajdzie drukarkę w sieci. Jeżeli tego nie zrobi, należy udać się do Drukarek i skanerów w preferencjach systemowych i tam dodać ją ręcznie klikając w znak + pod listą drukarek.

Po wszystkim drukarka będzie widoczna dla systemu i będzie wymieniona na liście drukarek w preferencjach.

System działa najlepiej, gdy drukarka jest podłączona pod „stacjonarnego” Maca – drukarka działa nawet wtedy gdy Mac jest uśpiony.

W przypadku komputera z Windowsem sprawa jest trochę bardziej kręta, ale również nie jest trudna. macOS udostępnia drukarkę w sieci poprzez Bonjour (o którym to opowiedzieliśmy tutaj). Windows domyślnie nie potrafi używać tego protokołu bo po prostu, mówiąc na chłopski rozum, nie zna takiego protokołu. Jednakże Apple udostępniło narzędzie umożliwiające posługiwanie się komputerowi z systemem Windows protokołu Bonjour. Można go pobrać z oficjalnej strony wsparcia Apple. Po jego zainstalowaniu uruchamiamy nowy element na pulpicie „Dodaj drukarkę Bonjour”, i w podobny sposób dodajemy drukarkę jak ma to miejsce w macOS.

Komentarze
To Top