Informacje i nowości

Ważna zmiana dotycząca usługi OneDrive

OneDrive to wirtualny dysk autorstwa Microsoftu – tzw. chmura. Wygodne narzędzie, ułatwiające pracę, z którego korzysta wiele osób, a w którym nadchodzą duże zmiany.

O tym, dlaczego uważam, że OneDrive to najlepszy dysk internetowy pisałem TUTAJ. Dla mnie jest to bardzo ważne narzędzie, z którego korzystam non-stop. Microsoft jednak zapowiedział zmiany w planach przestrzeni dyskowej. Jakiś czas temu dostałem maila z taką oto informacją:

„Ważna zmiana dotycząca usługi OneDrive

Jak wiesz, limit przestrzeni dyskowej oferowanej na większości kont w usłudze OneDrive zostaje zmieniony z 15 GB na 5 GB. Uzyskaliśmy od Ciebie potwierdzenie chęci zachowania 15 GB bezpłatnej pamięci dyskowej (i 15 GB premii na zdjęcia z aparatu, jeśli przysługuje).* W efekcie te zmiany nie będą mieć wpływu na Twoje konto.

Przepraszamy za wszystkie problemy, jakie mogą spowodować te zmiany. Zapoznaliśmy się z opiniami użytkowników i zależy nam, aby usługa OneDrive stała się najlepszą opcją dla ludzi, którzy chcą pracować efektywnie i wydajnie.

Dziękujemy za korzystanie z OneDrive.

— Zespół OneDrive”

Z powyższej wiadomości wnioskuję, iż żadne zmiany w moim przypadku nie nastąpią, być może jest to spowodowane tym, że jestem subskrybentem usługi Office 365 – skorzystałem z promocji, która była jakiś czas temu.

Jednakże wiele osób na pewno odczuje zmiany jakie firma z Redmond nam zgotowała – koniec z nielimitowaną przestrzenią w OneDrive oraz zmniejszenie ilości darmowego miejsca z 15 GB do 5 GB.

Taka decyzja spowodowana jest przecenieniem swoich sił przez Microsoft, firma walcząc o klientów stosowała bardzo agresywną politykę cenową oraz usługową, pod względem których jest bezkonkurencyjna. Jak się okazało, liczne promocje w których firma rozdawała wiele darmowej przestrzeni przerosły możliwości giganta, tym bardziej, iż wielu użytkowników źle zrozumiało ideę chmury na której zamieszczali wiele danych, w niektórych przypadkach dochodzących nawet do 75 TB.

Zmiejszenie darmowej powierzchni z 15 GB do 5 GB dotyczy nie tylko nowych użytkowników, ale także starych. Zlikwidowana ma zostać także premia 15 GB „Z aparatu”. Nie do końca wiadomo co stanie się z pamięcią uzyskaną za polecenia.

Jak takie zmiany wyglądają w praktyce? Osoby, które będą przechowywały więcej danych aniżeli posiadają miejsca na dysku przez 90 dni będą informowane o dokupieniu przestrzeni albo skasowaniu plików, jednakże dalej będą mogły normalnie korzystać z dysku. Po upływie tego terminu, otrzymamy dziewięć miesięcy na uporządkowanie swoich plików zamieszczonych w OneDrive. Jeżeli nie dostosujemy się do tego zalecenia, nasze konto zostanie zablokowane, a my prawdopodobnie będziemy mogli jedynie usunąć pliki.

Osobiście coraz poważniej myślę o domowej chmurze, np. Wd My Cloud. Mimo świetnych zabezpieczeń jakie posiada OneDrive, to jednak bezpieczniej jest zarządzać swoimi danym jako administrator całego serwera, mamy wtedy pewność, że któregoś dnia nie nastąpi newralgiczna zmiana i nie stracimy swoich danych.

Komentarze
To Top