Sprzęt Apple i akcesoria

Harman Kardon BDS 785SW – recenzja niesamowitego kina domowego

Urządzenie, które teraz Wam zaprezentuję to sprzęt z wyższej półki. Jest biały, posiada masę kabli i zdolny jest za jednym naciśnięciem przycisku zorganizować imprezę w całym bloku lub stworzyć prywatną salę koncertową w naszym salonie.

Harman Kardon BDS 785SW (bo to on jest bohaterem niniejszej recenzji) to zintegrowany system kina domowego 5.1, który dotarł do mnie w kolorze białym – bardzo szybko dostrzegłem zaletę tej wersji kolorystycznej, mianowicie nie widać kurzu na urządzeniu, co czyni ten kolor praktycznym 🙂 Inne recenzje urządzeń tegoż producenta dostępne są TUTAJ.

Sprzętu do testów dostarczyła firma SUPORT.
Autoryzowany dystrybutor produktów Harman Kardon w Polsce.

jbl.com.pl

Wygląd i wykonanie:

Jego bliski sąsiad – model BDS 780W (wyglądający tak samo) został zdobywcą prestiżowej nagrody RedDot Design Award w 2013 roku. Jednakże ten fakt nie powinien nikogo dziwić. Sprzęty tegoż producenta słynął z pięknego designu, wysokiej jakości dźwięku jak również wykonania, które także stoi na bardzo wysokim poziomie. Jeszcze nigdy na żywo nie widziałem tak pięknej jednostki centralnej systemu Harman Kardon. Na pewno widzieliście albo widzicie na co dzień te wszystkie przyciski, wystające potencjometry, kratki wentylacyjne tylko szpecące urządzenie, kanciaste rogi czy śrubki na każdym z nich. Tutaj wymienionych mankamentów nie znajdziecie – cała bryła jest ładnie zaokrąglona po bokach, natomiast wentylacja znajduje się od spodu urządzenia. Znaleźć możemy tylko kilka śrubek, które nie wystają i ulokowane zostały dyskretnie w tylnym panelu. Jako osoba bardzo przywiązująca uwagę do detali, cały czas zachwycam się piękną, smukłą – niczym nie zaburzoną linią urządzenia. Panele przedni i górny pokryte są przezroczystymi plastikami na których widnieją logo producenta oraz znajduje się napis nfc i nazwa modelu – BDS. Przedni panel jest niesamowicie minimalistyczny co automatycznie czyni go pięknym. Na przedniej części urządzenia znajdziemy tylko: szczelinę odtwarzacza płyt, piękny czarny ekran z białą „czcionką”, dotykowy potencjometr pełniący także funkcję włącznika, który jest bardzo ładnie podświetlony oraz wtyczkę USB i Jack o średnicy 3,5 mm. Podoba mi się także to, że po uśpieniu urządzenia pierścień świeci bardzo słabym światłem czerwonym, co dla mnie jest na plus, gdyż nienawidzę jakichkolwiek diod LED świecących niczym lampki choinkowe. Nie rozumiem tylko jednego – skoro cały zestaw jest biały, tj.: kable, pilot, głośniki, subwoofer, to dlaczego kabel zasilający od jednostki centralnej jest koloru czarnego?

Zarówno subwoofer jak i głośniki satelitarne wykonane są jednolicie – bez zbędnych przetłoczeń czy otworów, po prostu prostota i elegancja, którą potęguje ich gładka obudowa wykonana z błyszczącego plastiku. Dzięki odpowiednim gumowym podstawkom umieszczonym od spodu, głośniki stoją stabilnie nie przesuwając się i nawet przy głośnej muzyce z mocnymi basami pozostaną na swoim miejscu.

Warto na dłużej zatrzymać się przy pilocie, który jest w kolorze urządzenia. Do jego zasilania potrzeba trzech baterii AAA, tzw. paluszków. W zamian dostajemy dwa podświetlane okrągłe nawigacyjne przyciski (które mylą mi się do dzisiaj) oraz super odbiór, praktycznie z każdego miejsca w pomieszczeniu, niezależnie w którą stronę byłem skierowany. Na spodzie znajduje się miła w dotyku guma, z napisem harman/kardon, która zapobiega niechcianemu przesuwaniu się pilota.

Funkcjonalność:

Harman zaserwował all inclusive! Sprzęt podnosi standardy i obsługuje dosłownie wszystko czego dusza zapragnie. BDS 785SW wyposażony został w m.in.:

  • odtwarzacz 3D Blu-ray Disc, który (jak twierdzi producent) na nowo definiuje możliwości technologii Blu-ray,
  • trzy wejścia HDMI z obsługą 3D i zwrotnego kanały audio HDMI (ARC),
  • łączność sieciową Wi-Fi,
  • technologię Apple AirPlay (Funkcja AirPlay umożliwia bezprzewodowe strumieniowe przesyłanie plików zapisanych na urządzeniu z systemem iOS (iPod, iPad, iPhone lub oprogramowanie iTunes na komputerze z systemem Windows) do głośników i systemów AV),
  • technologię Bluetooth MultiConnectTM umożliwiającą jednoczesne parowanie dwóch urządzeń oraz funkcję łatwego parowania Bluetooth NFC (Technologia ta umożliwia bezprzewodowe przesyłanie muzyki z dowolnego miejsca),
  • technologię DLNA (urządzenia wykorzystujące protokół komunikacyjny DLNA Certified umożliwiają łączenie, wykrywanie i komunikację z innymi urządzeniami wykorzystującymi ten protokół, dzięki czemu dostępnych jest wiele opcji przesyłania muzyki wideo poprzez domową sieć przewodową i bezprzewodową),
  • możliwość odtwarzania muzyki, przeglądania zdjęć i odtwarzania wideo z USB, DLNA lub dysku twardego,
  • aplikacje takie, jak: Spotify, YouTube czy vTuner,
  • wbudowany tuner FM.

Bardziej zaawansowane sterowanie głośnikiem dostępne jest dzięki aplikacji Harman Kardon Remote. Program umożliwia swobodne sterowanie urządzeniem, w tym: regulowanie poziomu głośności oraz basu, włączenie equalizera, przeglądanie utworów muzycznych zapisanych w pamięci iPhone’a czy serwerach NAS (oczywiście wszystko musi znajdować się w tej samej sieci Wi-Fi). I to by było na tyle. Aplikacja nie posiada żadnych innych wodotrsków (np. radio internetowe), a szkoda, gdyż pozostaje niedosyt. Program jest prosty oraz intuicyjny, spełniający swoje przeznaczenie pilota obsługującego zestawy głośnikowe od Harmana. W tym miejscu warto poruszyć kwestie softwarowe – zarówno aplikacji jak i systemu operacyjnego urządzenia. Cały sprzęt można przyrównać do szybkiego samochodu ze starszym panem za kółkiem, gdzie staruszek gra rolę systemu. Kino domowe potrafiło zawiesić się kila razy i jedyne co wtedy pomaga to wyciągnięcie wtyczki z gniazdka. Podobna sytuacja dotyczy aplikacji, która jak na złość prawie nigdy nie potrafi znaleźć urządzenia, co automatycznie skreśla ją w roli pilota.

Znalazłem jeszcze dwa (w moim odczuciu) mankamenty: wiatraczek, którego niestety cichutko słychać po wyciszeniu urządzenia, oraz automatyczne uruchamianie i wyłączanie się urządzenia wraz z wyłączeniem bądź włączeniem telewizora. Okej, możecie powiedzieć, że jest to bardzo dobra i wygodna funkcja. Pewnie że jest, gdyby działała jak należy. Mianowicie, kiedy urządzenie jest uśpione, wystarczy uruchomić telewizor i Harman od razu się wybudzi, następnie wyłączyć odbiornik telewizyjny aby kino domowe automatycznie się wyłączyło. To właśnie w tym miejscu przechodzę do sedna problemu. W momencie kiedy cały zestaw się wyłącza, wszystko przestaje działać. W konsekwencji tego wspomniana funkcja drugi raz nie zadziała, wszystkie nasze podłączone drogą bezprzewodową urządzenia zostają rozłączone, a ponowne ich połączenie i wybudzenie kina staje się niemożliwe bez ręcznego włączenia całego zestawu. Ale na tym już kończą się moje uwagi, dalej będą już same superlatywy.

Brzmienie:

BDS 785SW może poszczycić się wieloma znakomitymi oraz najnowszymi technologicznymi rozwiązaniami mającymi na celu wydobycie jak najlepszego dźwięku:

Pięć końcówek mocy 65 W na kanał

Pięć końcówek mocy systemu BDS 785SW o mocy 65 W na kanał zasila lewy, prawy, centralny i dwa tylne głośniki wyposażone w dwa dobrze zestrojone przetworniki nisko-średniotonowe i pojedyncze kopułkowe głośniki wysokotonowe zapewniające odpowiednią spójność dźwięku. Takie połączenie wzmacniaczy i głośników zdecydowanie poprawia przejrzystość i realizm dźwięków kierunkowych, nawet przy dużej głośności.

Pozwalający zaoszczędzić miejsce subwoofer aktywny o mocy 200 W

Inaczej niż w przypadku konwencjonalnych subwooferów emitujących dźwięk w przód, subwoofer aktywny systemu BDS 785SW o mocy 200 W, wyposażony w głośnik o średnicy 8 cali (20 cm) kieruje dźwięk w dół, współpracując z podłogą w celu osiągnięcia lepszej reakcji w zakresie najniższych tonów. Elementy sterowania głośnością, fazą i podbiciem niskich tonów ułatwiają dopasowanie subwoofera do głośników satelitarnych i dokładne dostosowanie parametrów systemu do akustyki pomieszczenia i własnych preferencji.

W pełni zintegrowany system dźwięku do kina domowego

System BDS 785SW to centrum rozrywki typu wszystko-w-jednym wyposażone w pięć dopasowanych głośników i skierowany w dół subwoofer aktywny o mocy 200 W. Zawiera on wszystko, czego potrzebujesz, aby odtwarzać doskonały obraz i dźwięk dookólny z praktycznie każdego źródła dźwięku lub wideo, łącząc w sobie wydajność oddzielnych elementów z łatwością obsługi jednego, w pełni zintegrowanego systemu dźwięku dla kina domowego.

Technologia HARMAN TrueStream

Technologia HARMAN TrueStream gwarantuje uzyskanie najlepszych możliwych doznań odsłuchowych. Odtwarzając strumień dźwięku bezprzewodowo z użyciem technologii Bluetooth, funkcja HARMAN TrueStream wybiera najbardziej aktualną i zaawansowaną opcję łączności bezprzewodowej, aby zapewnić najwyższej jakości dźwięk, niezależnie od wybranej aplikacji lub urządzenia dźwiękowego.

Dekodowanie cyfrowego dźwięku dookólnego Dolby TrueHD i DTS-HD

Wysokiej rozdzielczości dźwięk dopasowany do cyfrowej jakości obrazu na dyskach Blu-ray Disc uwolni pełny potencjał ścieżek dźwiękowych w formacie cyfrowego dźwięku dookólnego Dolby TrueHD i DTS-HD. Niezależnie od wybranego trybu odtwarzania, pokochasz wyjątkową jakość dźwięku wydobywającego się z systemu BDS 785SW, podobnie jak resztę jego zalet.

Funkcja Dolby Volume

System BDS 785SW firmy Harman Kardon to pierwszy na świecie system Blu-ray Disc wyposażony w technologię Dolby Volume. Jej działanie polega na utrzymywaniu stałego poziomu głośności niezależnie od odtwarzanego źródła, czyli np. podgłaśnianiu cichych dialogów i ściszaniu głośnych reklam. Jedno ustawienie głośności to wszystko, czego potrzebujesz, aby wyeliminować zmiany poziomu dźwięku podczas przełączania kanałów telewizyjnych, reklam i filmów.

Automatyczna kalibracja EzSet/EQ III

Nowy proces automatycznej kalibracji HARMAN EzSet/EQ III pozwala precyzyjnie dostosować poziomy głośności systemu BDS 785SW. Ustawienia odległości głośników i czasów opóźnienia oraz korekty barwy w celu automatycznej optymalizacji dźwięku z uwzględnieniem konkretnych zestawów głośnikowych i warunków akustycznych pomieszczenia. Ten system kalibracji wyposażony jest w łatwy w obsłudze interfejs menu oraz podłączany mikrofon kalibracyjny, pomagający uzyskać najlepsze efekty odtwarzania dźwięku.

Sprzęt gra naprawdę głośno, ustawiając urządzenie na maksimum (uwzględniając podrasowaną głośność w ustawieniach), trzeba krzyczeć do drugiej osoby znajdującej się bardzo blisko aby cokolwiek usłyszała. Subwoofer potrafi nieźle „uderzyć” w nas niskimi tonami, można poczuć jak gdyby coś niematerialnego uległo zmaterializowaniu i delikatnie nas bombardowało. Polecam ustawić głośnik niskotonowy w jakiejś wnęce i usiąść naprzeciwko niej, efekt „uderzenia” będzie znacznie mocniejszy. Przy tego typu klasie sprzętu nie ma znaczenia czy słuchamy Hip-hopu, Rocka czy Opery. Zarówno tony wysokie, średnie jak i niskie są doskonale wyłapywane, nawet kiedy poziom głośności ustawimy na bardzo wysokim poziomie. Warto wspomnieć o kablach, które także są dobrej jakości. Dwa z nich o długości 10 metrów przeznaczone są dla tylnych głośników satelitarnych. Kolejne dwa po 5 metrów i jeden o długości 4 metrów przeznaczone są odpowiednio do przednich, bocznych głośników oraz do głośnika centralnego. Chociaż 10 metrów może wydawać się sporą liczbą, w rzeczywistości tak dużą nie jest. Taka długość będzie odpowiednia dla średniej wielkości pomieszczenia. Jeżeli myślimy o usadowieniu urządzenia w dużym salonie, to konieczne będzie zakupienie dłuższych kabli i stojaków pod głośniki (których mi osobiście bardzo brakowało), no chyba, że zechcemy umieścić je na ścianie, bo taka możliwość także istnieje.

Będąc w sekcji Brzmienie, nie sposób pominąć adaptera, który jest dołączony do zestawu, mowa tutaj o Harman Kardon Adapt – bezprzewodowym adapterze audio HD posiadającym funkcję restreamingu Bluetooth/Aux. Restreaming jest funkcją pozwalającą na przesyłanie dźwięku z Bluetooth lub Aux do innych urządzeń w sieci Wi-Fi. Dźwięk, który przesyłasz do Adapt po Bluetooth lub analogowych przewodem Aux, możesz rozesłać do maksymalnie trzech innych głośników (Adapt lub Omni) w sieci. Po prostu podczas odsłuchu podejdź do innego adaptera/głośnika i przyciśnij Link. Źródło będzie dostępne jako jeden ze strumieni Wi-Fi. Możesz to powtarzać na kolejnych urządzeniach, aż cztery jednocześnie będą odtwarzały Twoje źródło. Ciesz się jakością dźwięku przewyższającą CD, dzięki bezprzewodowemu adapterowi przesyłającemu strumieniowo dźwięk w jakości HD (studyjna jakość) do 24 bit/96 kHz. Urządzenie to, można zastosować jako odbiornik do zestawu muzycznego/głośnika, nie posiadającego technologii umożliwiającej bezprzewodowe przesyłanie dźwięku. Więcej na jego temat znajdziecie na stronie harmankardon.com/wireless.

Specyfikacja techniczna:

Specyfikacja techniczna Harman Kardon BDS 785SW

Podsumowanie:

Harman Kardon BDS 785SW mimo kilku niewielkich mankamentów jest świetnym sprzętem, którego gorąco polecam! Na koniec zapraszam do obejrzenia galerii i do zobaczenia w kolejnej recenzji 🙂

Więcej informacji znajdziecie na stronie pl.harmankardon.com.

Komentarze
To Top