Koncepty i wizualizacje

Koncepcyjny panel dotykowy OLED w nadchodzących MacBookach Pro ma polskie korzenie

Kilka miesięcy temu pojawiły się plotki jakoby Apple wyposażyć miało nadchodzące MacBooki Pro w interaktywny dotykowy panel OLED umieszczony w miejscu przycisków funkcyjnych. Jak się okazuje, identyczny pomysł swoje początki miał dwa lata temu w Polsce.

Kilka dni temu na łamach AppleCenter ukazał się artykuł pt. „MacBook Pro z panelem OLED w wizji Martina Hajka” w którym przedstawiłem niesamowite wizualizacje dotykowego panelu OLED umieszczonego w miejscu przycisków funkcyjnych, którego układ ikon (przycisków) dostosowuje się do aplikacji w której aktualnie pracujemy. Co ciekawe, taki sam pomysł przedstawił firmie z Cupertino dwa lata temu Polak – Łukasz Majer, wiceprezes zarządu Omni Mobile Sp. z o.o.

Jak opowiada Łukasz, swoją wizualizację przedstawił odpowiedniej osobie związanej z Apple. Osoba ta poleciła aby wspomniany koncept wysłać do Jony’ego Ive’a – głównego projektanta w Apple. 21 września 2014 roku Łukasz Majer przesłał niepubliczną prezentację (w formie materiału wideo umieszczonego w serwisie YouTube) przedstawiającą jego pomysł na właściwy adres e-mail.

iKeys

Film według statystyk został obejrzany 12 razy na terenie Kalifornii (najprawdopodobniej) przez wysoko postawione osoby na szczeblach firmy z Cupertino. Kiedy licznik wskazywał 11 odsłon kontakt z firmą uległ zerwaniu, a prawnik z Apple z Cupertino oświadczył jedynie, że firma nie jest zainteresowana zewnętrznymi pomysłami, bo ma od tego własnych inżynierów.

ikeys view history en

Po ponad 1,5 roku braku jakiejkolwiek aktywności, materiał ten został znów odtworzony w Kalifornii. Dziwny wydaje się zbieg okoliczności ostatniego odtworzenia z czasem, w którym Ming-Chi Kuo opublikował informacje na temat rzekomego panelu dotykowego OLED.

Poniżej zamieszczam wideo (prezentujące dotykowy panel o nazwie iKeys), które dwa lata temu trafiło do wysoko postawionych osób w Apple.

Jako ciekawostkę dodam, że o wspomnianej historii naszego rodaka pisze już niemal cały świat, chociażby tutaj – The Verge. Na koniec wspomnieć wypada, że powyższy materiał nie wyklucza tego, że Apple już wcześniej mogło pracować nad wspomnianą technologią, dlatego trudno jest ocenić, czy projekt Łukasza Majera miał lub ma wpływ na działania podjęte przez firmę z Cupertino. Chociaż w mojej skromnej opinii, za wiele jest zbiegów okoliczności w tej sprawie.

Komentarze
To Top