Recenzje aplikacji

[Konkurs] Mapa Turystyczna – nareszcie dostępna na system iOS

Zapewne wielu z Was zna dobrze serwis mapa-turystyczna.pl, czyli bezapelacyjnie najlepszy z dostępnych przewodników i narzędzi do planowania górskich wędrówek.

W zasadzie to nie tylko górskich bo jest tam wiele szlaków, które nie wymagają specjalnego przygotowania, a są świetną odskocznią na spędzenie wolnego czasu z bliskimi. Jeszcze jak połączymy to z możliwością podziwiania pięknych widoków to, aż miło w takiej formie spędzać wolny dzień.

Wracając do mapy turystycznej. Twórcy portalu nareszcie wydali wersję dla systemu iOS i to od razu kompatybilną z tabletami Apple.

Co daje nam aplikacja?

  1. Umożliwia planowanie wycieczek górskich i pomaga w łatwym nawigowaniu na trasie.
  2. Proste i szybkie wyznaczanie trasy i wyświetlanie jej przebiegu na mapie, pokazując długość, przebieg i szacowany czas przejścia.
  3. Wyświetlanie informacji w oparciu o serwis mapa-turystyczna.pl, które zawierają zdjęcia i opinie ciekawych miejscach na naszej trasie.
  4. Wyświetla dokładny kierunek przemieszczania się na mapie, co w przypadku zbłądzenia na szlaku może być naprawdę przydatne.
  5. Nagrywanie tras – świetna funkcja, dzięki której możemy rejestrować dokładnie przebieg naszej wędrówki.
  6. Możliwość pobierania map offline – bardzo przydatna funkcja, dzięki której teraz przed każdą wyprawą swobodnie możemy pobrać do pamięci urządzenia mapę obszaru na który zaplanowaliśmy wędrówkę. Plusem jest fakt, że cała baza mapy turystycznej jest podzielona na 42 mniejsze obszary jak np. Beskid Sądecki, Tatry co znacząco oszczędza nam miejsce w pamięci telefonu, a po pobraniu nie będziemy potrzebować dostępu do internetu w celu sprawdzenia punktów na szlaku.

Niestety nie miałem jeszcze okazji porządnie przetestować jej w terenie lecz na pewno to wkrótce nastąpi i z pewnością podzielę się z Wami wrażeniami z wędrówki. Na chwilę obecną miałem okazję używać jej podczas dłuższego spacerku po części wykorzystując szlak w miejscu w którym mieszkam.

Interfejs aplikacji prezentuje się następująco:

mapa turystyczna - :4:

Po kliknięciu strzałki znajdującej się w lewym górnym rogu możemy za pomocą mapy wyznaczać punkty z których będzie składać się nasza wędrówka, dodając swobodnie kliknięciem każdy z nich na mapie, a aplikacja przygotowuje nam całą trasę. Niestety strasznie mi brakuje opcji, która dałaby możliwość ręcznego dodania dowolnego punktu, gdyż trasę możemy wyznaczać pomiędzy tymi które są zdefiniowane w bazie mapy, ale przyznam, że ich ilość jest ogromna.

mapa turystyczna - :2:

Z kolei w prawym dolnym rogu jest skrót do głównego menu aplikacji gdzie znajdziemy możliwość zmiany wyświetlania widoku mapy, przeglądania zapisanych tras lub tych które nagraliśmy podczas wędrówki oraz pobrania map do pamięci urządzenia.

Tak wygląda mój krótki test aplikacji, o którym wcześniej wspomniałem:

mapa-turystyczna - :3:

mapa turystyczna - :1:

Tutaj brakuje mi możliwości udostępnienia tej trasy innym osobom, ale podejrzewam, że twórcy wkrótce wprowadzą taką opcję bo np. trasę którą zapisaliśmy możemy swobodnie udostępnić wysyłając do niej link. Fajną opcją jest planowanie trasy za pomocą przeglądarki w komputerze i udostępnianie linka wygenerowanego przez stronę, którego możemy otworzyć w aplikacji i tym sposobem mamy gotową trasę.

Plany rozwoju aplikacji

Aplikacja jest cały czas rozwijana, a patrząc na plany które w najbliższym czasie zamierzają wprowadzić twórcy, aż nie mogę się doczekać dalszych aktualizacji. Jedną z nich jest synchronizacja ze stroną WWW i kontem użytkownika, oraz wprowadzenie rekomendowanych tras dla regionów czy nawigacji na szlaku. Dodatkowo twórcy chcą wprowadzić aspekty socialowe oraz gamifikacyjne (tego nie mogę się osobiście doczekać).

Czego według mnie na chwilę obecną brakuje tej aplikacji?

  1. Możliwość udostępniania nagranych tras.
  2. Synchronizacji ze stroną WWW i kontem użytkownika (w trakcie tworzenia).
  3. Możliwość zaznaczania własnych punktów na mapie (chociaż przy tak ogromnej bazie miejsc, którą posiada mapa turystyczna chyba nie jest to do końca potrzebne).

To tyle ode mnie, teraz coś dla Ciebie!

Dzięki uprzejmości twórców aplikacji mam do rozdania 5 kodów na aplikację. Zasada jest prosta. Wystarczy na adres e-mail: konkurs@applecenter.pl przesłać zdjęcie z wyprawy do miejsca, będącego częścią mapy turystycznej. Na Wasze zgłoszenia czekam do poniedziałku do godziny 20:00.

P.S. Oto mój zachód słońca z Babiej Góry, na którą wypad planowałem dzięki stronie internetowej mapa-turystyczna.pl.

 

Sunset. #babiagora

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Rafał Zaczyk (@codeweb4)

Komentarze
To Top