iMyFone, to firma która specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania do obsługi urządzeń Apple. O jednym z nich wspominaliśmy w ostatnim wpisie który dotyczył oprogramowania dzięki któremu możemy wyczyścić naszego iPhone’a lub inny sprzęt Apple z tzw. „śmieci systemowych” i zyskać znaczną ilość dodatkowego miejsca (mi udało się zwolnić aż 1,7 GB). Wszystkich zainteresowanych tym programem zapraszam do naszej krótkiej recenzji, która dostępna jest pod tym adresem.
W swoim portfolio firma posiada również aplikację iMyFone D-Back, której głównym zadaniem jest odzyskanie utraconych danych z urządzenia Apple lub jego kopii zapasowej.
Interfejs aplikacji
Interfejs aplikacji iMyFone D-Back jest bardzo podobny do tej, za której pomocą możemy usunąć zbędne pliki (o którym wspomniałem już wcześniej), lecz różni się znacząco jej zastosowaniem.
Po uruchomieniu programu i kliknięciu w pierwszej zakładce Smart Recovery przycisku Start otwiera się menu w którym precyzujemy w jaki sposób utraciliśmy dane, a opcji do wyboru mamy kilka:
- Deleted or lost data by accident – opcja ta umożliwia odtworzenie danych usuniętych na urządzeniu (cała operacja wykonywana jest bezpośrednio z urządzenia i wymaga jego podpięcia do komputera),
- Factory reset, jailbreak or iOS upgrade – odtworzenie danych z kopii zapasowej urządzenia z programu iTunes (jeżeli została wykonana),
- iPhone lost, damaged or broken – odtworzenie danych z kopii zapasowej urządzenia z programu iTunes (jeżeli została wykonana),
- iPhone locked by a forgotten passcode & others – próba odzyskania danych z podpiętego do komputera urządzenia, tylko musi być on wcześniej zaufany w tym komputerze,
- Stuck at Apple logo, recovery mode loops, black screen… – możliwość wybudzenia urządzenia, w momencie gdy się zawiesił na logo, lub w trybie recovery.
Do danych, które możemy przywrócić zaliczamy:
- Wiadomości,
- Historię połączeń,
- Kontakty,
- Zdjęcia,
- Nagrania Wideo,
- Dane aplikacji firm trzecich, takich jak: WhatsApp, WeChat, Skype, Kik,
- Notatki,
- Zakładki,
- Kalendarz i Powiadomienia,
- Historia przeglądarki Safari.
Kiedy odnalazłem to narzędzie byłem trochę sceptycznie nastawiony do jego możliwości, lecz po podpięciu do komputera okazało się, że jednak potrafi zdziałać cuda.
Kilka przykładów:
- W moim iPhonie 5s podczas skanowania w rolce z aparatu było dokładnie 40 zdjęć, natomiast po przeskanowaniu mogłem ich odzyskać dokładnie 101,
- Stan notatek w telefonie wynosił 40, natomiast po przeskanowaniu programem odnalazło mi ich, aż 237, zastanawiam się gdzie to jest przechowywane w pamięci urządzenia?,
- Kontakty, ostatnio robiłem z nimi porządek i pozostało mi 264, po przeskanowaniu mogłem odzyskać dodatkowe 337.
Oczywiście wszystkie te dane możemy swobodnie eksportować do pliku w przypadku np. notatek, kontaktów jest to plik .html, szkoda, że nie można wybrać innego formatu np. dla kontaktów .vCard.
Jedyne co mnie zastanawia to bezpieczeństwo podczas odzyskiwania danych z urządzenia za pomocą kopii iCloud, gdyż program wymaga podania danych dostępowych do naszego konta Apple ID. W prawdzie firma deklaruje, że „never keep records of any of your Apple account information”, czyli nigdy nie przetrzymuje żadnych danych użytkownika, ale sam fakt podawania ich w programie może wiele osób (tak jak mnie) zniechęcić do skorzystania z tej opcji.
Jeszcze nie miałem okazji wypróbować ostatniej z opcji tj. Fix iOS System, która wybudza zawieszone urządzenia oraz te które są w trybie recovery, ale na codzień mam do czynienia z wieloma sprzętami Apple i tą opcję na pewno nie raz wypróbuje.
Sprawdźcie również, jak twórcy prezentują na filmie możliwości tej aplikacji.
Podsumowanie:
Aplikacje firmy iMyFone: D-Back oraz Umate to według mnie najlepszy tego typu zestaw narzędzi dostępny na chwilę obecną na rynku. Dzięki tym programom każdy użytkownik posiadający sprzęt Apple będzie mógł zadbać o porządek w swoim urządzeniu jak i w momencie przypadkowej utraty danych, na własną rękę je odzyskać.
P.S. Pamiętajcie o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych, bo nigdy nie wiadomo co stanie się z naszym urządzeniem. Jeżeli preferujecie wygodniejszy sposób to najlepiej użyć automatycznych kopii zapasowych do chmury iCloud, lub mniej wygodniej na komputerze za pomocą programu iTunes.