Aplikacje na iOS i OS X

iMyFone D-Back – odzyskaj utracone dane z iPhone’a

iMyFone, to firma która specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania do obsługi urządzeń Apple. O jednym z nich wspominaliśmy w ostatnim wpisie który dotyczył oprogramowania dzięki któremu możemy wyczyścić naszego iPhone’a lub inny sprzęt Apple z tzw. „śmieci systemowych” i zyskać znaczną ilość dodatkowego miejsca (mi udało się zwolnić aż 1,7 GB). Wszystkich zainteresowanych tym programem zapraszam do naszej krótkiej recenzji, która dostępna jest pod tym adresem.

W swoim portfolio firma posiada również aplikację iMyFone D-Back, której głównym zadaniem jest odzyskanie utraconych danych z urządzenia Apple lub jego kopii zapasowej.

Interfejs aplikacji

Interfejs aplikacji iMyFone D-Back jest bardzo podobny do tej, za której pomocą możemy usunąć zbędne pliki (o którym wspomniałem już wcześniej), lecz różni się znacząco jej zastosowaniem.

Po uruchomieniu programu i kliknięciu w pierwszej zakładce Smart Recovery przycisku Start otwiera się menu w którym precyzujemy w jaki sposób utraciliśmy dane, a opcji do wyboru mamy kilka:

 1. Deleted or lost data by accident – opcja ta umożliwia odtworzenie danych usuniętych na urządzeniu (cała operacja wykonywana jest bezpośrednio z urządzenia i wymaga jego podpięcia do komputera),
 2. Factory reset, jailbreak or iOS upgrade – odtworzenie danych z kopii zapasowej urządzenia z programu iTunes (jeżeli została wykonana),
 3. iPhone lost, damaged or broken – odtworzenie danych z kopii zapasowej urządzenia z programu iTunes (jeżeli została wykonana),
 4. iPhone locked by a forgotten passcode & others – próba odzyskania danych z podpiętego do komputera urządzenia, tylko musi być on wcześniej zaufany w tym komputerze,
 5. Stuck at Apple logo, recovery mode loops, black screen… – możliwość wybudzenia urządzenia, w momencie gdy się zawiesił na logo, lub w trybie recovery.

Do danych, które możemy przywrócić zaliczamy:

 1. Wiadomości,
 2. Historię połączeń,
 3. Kontakty,
 4. Zdjęcia,
 5. Nagrania Wideo,
 6. Dane aplikacji firm trzecich, takich jak: WhatsApp, WeChat, Skype, Kik,
 7. Notatki,
 8. Zakładki,
 9. Kalendarz i Powiadomienia,
 10. Historia przeglądarki Safari.

Kiedy odnalazłem to narzędzie byłem trochę sceptycznie nastawiony do jego możliwości, lecz po podpięciu do komputera okazało się, że jednak potrafi zdziałać cuda.

Kilka przykładów:

 1. W moim iPhonie 5s podczas skanowania w rolce z aparatu było dokładnie 40 zdjęć, natomiast po przeskanowaniu mogłem ich odzyskać dokładnie 101,
 2. Stan notatek w telefonie wynosił 40, natomiast po przeskanowaniu programem odnalazło mi ich, aż 237, zastanawiam się gdzie to jest przechowywane w pamięci urządzenia?,
 3. Kontakty, ostatnio robiłem z nimi porządek i pozostało mi 264, po przeskanowaniu mogłem odzyskać dodatkowe 337.

Oczywiście wszystkie te dane możemy swobodnie eksportować do pliku w przypadku np. notatek, kontaktów jest to plik .html, szkoda, że nie można wybrać innego formatu np. dla kontaktów .vCard. 

Jedyne co mnie zastanawia to bezpieczeństwo podczas odzyskiwania danych z urządzenia za pomocą kopii iCloud, gdyż program wymaga podania danych dostępowych do naszego konta Apple ID. W prawdzie firma deklaruje, że „never keep records of any of your Apple account information”, czyli nigdy nie przetrzymuje żadnych danych użytkownika, ale sam fakt podawania ich w programie może wiele osób (tak jak mnie) zniechęcić do skorzystania z tej opcji.

Jeszcze nie miałem okazji wypróbować ostatniej z opcji tj. Fix iOS System, która wybudza zawieszone urządzenia oraz te które są w trybie recovery, ale na codzień mam do czynienia z wieloma sprzętami Apple i tą opcję na pewno nie raz wypróbuje.

Sprawdźcie również, jak twórcy prezentują na filmie możliwości tej aplikacji.

Podsumowanie:

Aplikacje firmy iMyFone: D-Back oraz Umate to według mnie najlepszy tego typu zestaw narzędzi dostępny na chwilę obecną na rynku. Dzięki tym programom każdy użytkownik posiadający sprzęt Apple będzie mógł zadbać o porządek w swoim urządzeniu jak i w momencie przypadkowej utraty danych, na własną rękę je odzyskać.

P.S. Pamiętajcie o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych, bo nigdy nie wiadomo co stanie się z naszym urządzeniem. Jeżeli preferujecie wygodniejszy sposób to najlepiej użyć automatycznych kopii zapasowych do chmury iCloud, lub mniej wygodniej na komputerze za pomocą programu iTunes.

Wszystkich zainteresowanych tymże narzędziem odsyłam na stronę firmy iMyFone.

Komentarze
To Top