Gry na iOS i OS X

Google zapowiada usługę Google Play na iOS

Usługa Google Play na iOS

Dzisiaj, w ramach konferencji Google I/O, firma z Mountain View zapowiedziała nową usługę związaną z grami oraz związanymi z nimi aspektami społecznościowymi Google+.

Usługa polega głównie na możliwości jednoczesnej rywalizacji użytkowników różnych urządzeń – tych z Androidem, iOS oraz komputerów, przez gry przeglądarkowe, dzięki funkcji Chrome Web Store w przeglądarce Chrome. Głównymi założeniami usługi jakie sobie postawili programiści z Google to:

[list_style class=”bookmark” ]

  • Zdobywanie osiągnięć w grze i związanych z nich korzyści oraz nagradzanie graczy, którzy grają różnymi stylami, co dodatkowo zwiększy rywalizację.
  • Funkcje społecznościowe całkowicie oparte o serwis społecznościowy Google+. Dzięki niemu, będziemy mogli się podzielić naszymi osiągnięciami, przejrzeć tabelę wyników itp.
  • Zapisywanie stanu gry w chmurze, dzięki czemu możemy kontynuować rozgrywkę na innym urządzeniu z funkcją Google Play.
  • I niestety jak na razie tylko na urządzeniach z Androidem, funkcja gry wieloosobowej w czasie rzeczywistym maksymalnie do 4 graczy, wylosowanych, bądź zaproszonych z kręgów Google+ lub też dopasowanych poprzez tradycyjne szukanie graczy. Tą część, firma z Mountain View będzie rozwijać, dodając więcej platform obsługiwanych przez Google Play, jak i graczy, którzy mogą grać w jednej sesji gry wieloosobowej.

[/list_style]

Na dzień dzisiejszy, tylko 6 tytułów pełnoprawnie wykorzystuje usługę Google Play. Są to: World of Goo, Super Stickman Golf 2, Beach Buggy Blitz, Kingdom Rush, Eternity Warriors 2 oraz Osmos. Jak na razie, developerzy mogą wdrażać usługę w swoich grach obsługujących system Android. W niedługim czasie, narzędzia developerskie będą również dostępne dla programistów tworzących programy dla iOS lub Chrome Web Store.

Osobiście uważam, że lepszym rozwiązaniem (niestety nie zastosowanym przez Google, ale przez Sony), byłoby wprowadzenie Cloud-Gaming’u (granie w chmurze) przez takie serwisy jak Gaikai. Myślę że takie posunięcie wyszło by japońskiej firmie na dobre oraz nie wymagało by konwersji gry na różne platformy.

 

To Top