Informacje i nowości

Czytnik linii papilarnych będzie zintegrowany z ekranem, a nie z przyciskiem Home?

Sensor odcisków palców w iPhone 5s

Opublikowany dziś patent Apple sugeruje, że jako sensor linii papilarnych w iPhone’ie 5S, o którym sporo ostatnio się mówi, może być wykorzystany ekran, a nie przycisk Home, jak dotychczas sądzono.

Sam czytnik odcisku palca jest jedną z głównych plotek, które dotyczy nowego iPhone’a i sporą nowością, która ma odróżnić najnowszy model, od jego poprzedników. Byłaby to też bardzo wygodna forma zabezpieczenia naszego iPhone’a, którą z pewnością większość użytkowników wykorzystałoby dużo chętniej niż np. hasło blokady ekranu, które jest dosyć uciążliwe do wpisywania. Zabezpieczenie naszego smartphone’a jest o tyle ważne, że niepowołana osoba może uzyskać dostęp do wielu naszych prywatnych danych – poczty, zdjęć, notatek, co często jest dużo gorsze niż to, że wykona połączenie na nasz koszt.

Pewne rozwiązanie dotyczące czytników linii papilarnych ma w swojej ofercie firma Validity. Jest to małe, niewidoczne urządzenie umieszczane pod ekranem telefonu. Jego działanie możecie zobaczyć na filmie, na przykładzie Samsunga z Androidem:

[youtube id=”esnuP_iJTzY”]

Technologia Apple jest jednak nieco inna. Zamiast wykorzystywać typowe urządzenie – sensor, jak w powyższym przypadku, patent Apple przewiduje, że po prostu umieścimy palec na ekranie urządzenia, które następnie przeanalizuje piksel po pikselu, porówna obraz z zapisanym wzorem i zidentyfikuje właściciela.

Czytnik linii papilarnych

Do premiery iPhone’a 5s pozostało już coraz mniej czasu. Osobiście jestem bardzo ciekaw, czy ta funkcja ostatecznie pojawi się w nowym smartphone’ie Apple i w jaki dokładnie sposób będzie działać.

To Top