Informacje i nowości

Wymiana zasilaczy – w Polsce oczywiście pod górkę…

Ładowarka do iPhone'a

Kilka dni temu pisaliśmy o programie wymiany nieoryginalnych ładowarek zasilaczy na nowe, który uruchomiło Apple.

Mogłoby wydawać się, że będzie pięknie – mamy nieoryginalną ładowarkę? Pójdziemy do autoryzowanego punktu sprzedaży, zapłacimy (dużo mniejszą kwotę niż za nową ładowarkę) i otrzymamy nową – oryginalną.

Jak to wygląda w Polsce? Spider’s Web opublikował dziś artykuł, z którego wynika, że jeśli chcielibyśmy skorzystać z programu, to wcale nie będzie tak łatwo, z racji tego, że w Polsce nie ma oficjalnego, firmowego, stacjonarnego sklepu Apple i póki co większość punktów odeśle nas z kwitkiem.

Cortland zapytany przez nas o szczegóły, póki co odesłał nas do swojego serwisu, od którego, ze względu na porę, chyba nie otrzymamy już dziś żadnych informacji. iSpot po prostu podał numer do pomocy technicznej Apple.

Zwróciłem się także z pytaniem do zaprzyjaźnionego sklepu iOpen, który jest Autoryzowanym Resellerem Apple w Nowym Sączu. Pan Robert Sztaba udzielił mi następującej informacji:

Witam serdecznie,
z informacji uzyskanej od Autoryzowanego Serwisu Apple z Krakowa – firmy iMad, wygląda to tak, że cena podana przez Apple, czyli 42 zł jest ceną netto, co daje ok. 52 zł brutto.

Klient musi dostarczyć nieoryginalny zasilacz do Autoryzowanego Serwisu Apple w Polsce na swój koszt. Jeśli zrobi to osobiście, to jeszcze się to w miarę opłaca biorąc pod uwagę fakt, że standardowo taki zasilacz kosztuje 85 zł brutto. Jeśli musi skorzystać z kuriera, wówczas koszt może wzrosnąć nawet o 40 zł (koszt wysyłki kurierem w obie strony), co  już nie jest korzystne dla Klienta.

Do jednego urządzenia o podanym przez Klienta numerze seryjnym przysługuje jedna wymiana. Próba kolejnej wymiany dla tego samego urządzenia, może skończyć się koniecznością pokrycia dodatkowych kosztów w postaci kosztów diagnozy.

Jak widać znalezienie sposobu na wymianę, to niejedyna trudność w Polsce. Sama cena też mocno wzrasta i odstrasza. Pomijając już nawet koszta wysyłki, to trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w USA wymiana kosztuje 10$. W krajach europejskich 10€ i Apple zaznacza tam, że jest w to już wliczony VAT. W Polsce mamy w takim razie 10€ + VAT!

Warto też zaznaczyć, że wymianie podlega nie „ładowarka” (co w moim rozumieniu stanowi komplet – kabel + zasilacz), jak pisało o tym wiele portali, w tym początkowo także my, a USB Power Adapter, czyli sam zasilacz USB. Cena nowego zasilacza to 85 zł brutto.

Czekam też na informację, czy wystarczyłoby pokazać urządzenie w punkcie sprzedaży, czy… trzeba je wysłać razem z ładowarkę do serwisu. Niestety obawiam się, że to drugie…

Póki co wymiany lepiej nawet nie próbować, jeśli takiego serwisu nie jesteście w stanie odwiedzić osobiście. Miało być pięknie, a u nas wyszło jak zawsze…

Staramy się zdobyć kolejne informacje, m.in. od osób odpowiedzialnych za PR Apple w naszym kraju i mamy nadzieję, że ostatecznie okaże się, że wymiana w Polsce będzie możliwa na bardziej rozsądnych warunkach.

Aktualizacja, 20.08.2013 11:20

Ponieważ pierwsze informacje jakie uzyskaliśmy z autoryzowanego serwisu były niejednoznaczne i można było wnioskować, że w przypadku wysyłki powinniśmy wysłać wraz z zasilaczem także urządzenie (iPhone/iPad), staraliśmy się sprecyzować tę kwestię. Na szczęście nie jest to konieczne, jednak obowiązkowo musimy podać numer seryjny urządzenia.

To Top