Plotki

Procesor A8 zostanie wykonany w technologii 14 nm?

Procesor A8

Wraz z przejęciem przez TSMC większości produkcji procesorów z serii A, Apple podobno chce również w fabrykach tej firmy produkować nowe chipy w technologii 14/16 nm, jak podaje DigiTimes. Według planu firmy z Cupertino, taiwańska fabryka ma przejąć do 70% całej produkcji procesorów do tabletów i telefonów Apple (w tym nowych), natomiast Samsung zajmie się resztą (zapewne produkcją układów dla starszych urządzeń).

Ciężko w to uwierzyć, ale w przypadku Apple, które jako pierwszy producent wprowadził procesory 64-bitowe do smartfonów, może to być możliwe. Skok technologiczny z 28 nm (czyli tak, jak w procesorze A7 umieszczonym w iPhone’ie 5S) do 14 nm może dać nieporównywalnie większe efekty co do szybkości i wykorzystania energii, lecz czy na pewno TSMC będzie w stanie produkować masowe ilości takich układów?

Warto zaznaczyć, że tajwańska firma nigdy nie produkowała procesorów dla Apple. Przynajmniej oficjalnie, bo jak jak podaje CNET, w tej chwili, w TSMC, w niewielkich ilościach, produkowane są już procesory z serii A. Jak wiadomo, taiwańska firma zawarła umowę z Apple na produkcję procesorów A8 i A9. Jednakże, CNET donosi również o pewnych – nie do końca znanych – nieścisłościach i nieporozumieniach pomiędzy obiema firmami, lecz osobiście mam nadzieję, że nie będzie to powodem opóźnień produkcji przyszłorocznych telefonów.

[source name=”Cult of Mac” url=”http://www.cultofmac.com/258803/apples-a8-processors-will-built-revolutionary-14nm-process-rumor/”]

To Top