Poradniki i tutoriale

Brak miejsca na archiwizację iPhone’a w iCloud

Archiwum iCloud - brak miejsca

iCloud oferuje standardowo, za darmo, 5 GB przestrzeni m.in. na kopię zapasową naszych urządzeń z iOS. Korzystam z tej opcji od początku, gdy została udostępniona i w ramach jednego konta archiwizuję dwa urządzenia – iPhone’a 4 i iPada 2. Przestrzeni póki co spokojnie mi wystarcza – mam dostępne wciaż 2,7 GB, czyli nieco ponad połowę.

W zasadzie nie interesowałem się tym tematem – urządzenia archiwizowały się automatycznie podczas ładowania i nie wymagało to ode mnie żadnej interwencji. Aż tu przed wczoraj przywitał mnie następujący komunikat:

Not Enough Storage

This iPhone cannot be backed up because there is not enough iCloud storage available. You can manage you storage in Settings.

Jakim cudem może nagle brakować miejsca, skoro dotychczas starczało na dwa urządzenia i ponad połowa przestrzeni pozostawała wciąż niewykorzystana? Do tego nic nie zmieniałem w ustawieniach, nie instalowałem żadnych, szczególnych aplikacji – zresztą te, nawet jeśli przechowują jakieś dane w iCloud, do synchronizacji między urządzeniami, to są to ilości niewielkie, rzadko przekraczające kilka MB.

Kiedy problem powtórzył się wczoraj i dziś, zacząłem szukać przyczyny.

Okazało się, że samoistnie aktywowała się opcja, którą wcześniej miałem na pewno wyłączoną – mianowicie archiwizowanie Rolki aparatu. Ponieważ zdjęć mam blisko 3 GB, jak łatwo policzyć, archiwizacja nie mogła zostać zakończona.

Archiwum iCloud

Czemu tak się stało i czemu o tym piszę? Biorąc pod uwagę to, że ostatnia kopia zapasowa wykonała się 6 lutego przed południem, przyczyną był najprawdopodobniej pewien błąd w iOS, który sprawdzałem (przeczytaj). Wygląda na to, że postąpienie z opisanymi tam instrukcjami nie tylko pozwoliło wyłączyć Find my iPhone, ale także zresetowało/zmieniło ustawienia dotyczące archiwizacji w iCloud.

Jeśli także sprawdzaliście działanie wspomnianego błędu, zobaczcie, czy i u Was nie stało się podobnie z ustawieniami kopii zapasowej.

To Top