Plotki

Nowe urządzenia Apple w roku 2014 – iWatch, iPhone 6, iPady Air, mini, Pro (12,9″), MacBook Air 12″

iPad Pro 12,9" – curved.de & Martin Hajek

Znany analityk KGI, Ming-Chi Kuo, opublikował harmonogram zmian, jakie Apple planuje wprowadzić w swoich produktach w bieżącym roku.

Poza odświeżeniem iMaców pod koniec drugiego kwartału (które mają pojawić się także w tańszej wersji, by konkurować z komputerami innych firm), wszystkie zmiany przypadają na drugą połowę roku, szczególnie na kwartał trzeci. Jako ostatni, na moment przed okresem świątecznym, ma być wydany iPhone 6 z ekranem 5,5″. Ma to być podyktowane problemami w produkcji, jakie Apple ma z największym modelem iPhone’a.

Nowe produkty Apple - 2014

Przyjrzyjmy się zmianom, jakie według Ming-Chi Kuo mają zostać wprowadzone w nowych produktach z nadgryzionym jabłkiem…

[margin_border /]

iPhone 6

Przy okazji daty wydania iPhone’a 6, Ming-Chi Kuo zwraca uwagę na kilka zmian w budowie urządzenia. Wskazuje on, że po raz pierwszy, zmieni się lokalizacja przycisku zasilania/blokady w iPhone’ie. Zamiast na górze, ma on się znaleźć z boku, by ułatwić obsługę urządzenia jedną ręką. Analityk zastanawia się również, czy nie oznacza to także, że przycisk będzie wykorzystywany częściej przez aplikacje? Niezależnie od tego, jeśli urządzenie ma być znacznie wyższe niż iPhone 5x, to takie umiejscowienie przycisku wydaje się mieć sens. Dzięki zmianą wprowadzonym w budowie urządzenia, model z ekranem 4,7″ wciąż mamy móc swobodnie obsługiwać za pomocą jednej ręki.

Kolejną zmianą, jaką sugeruje Kuo, jest obecność w nowym iPhone’ie NFC. Co prawda pomysł ten był dość popularny w ostatnich latach, ale wydaje się, że zdecydowanie spadł na dalszy plan, a Apple skupiło się na Touch ID i innych funkcjonalnościach.

Aby zapewnić dobrą kompatybilność i łatwość w tworzeniu interfejsu aplikacji, oba modele iPhone’a 6 mają mieć identyczne proporcje ekranów. Wcześniej jeden z analityków twierdził, że identyczna będzie też ilość pikseli, aby jeszcze bardziej ułatwić życie deweloperom. Jednak przy różnicy w wielkości ekranów, która wynosi po przekątnej blisko 1 cal, chyba nie ma to racji bytu. Według Kuo, większy model będzie miał rozdzielczość 1920 x 1080 px (401 ppi), a mniejszy 1334 x 750 px (326 ppi).

iPhone 6

Oprócz tego, nową generację smartfona Apple ma napędzać 64-bitowy procesor A8; nie zabraknie też w nich Touch ID. Boczne ramki wokół ekranu mają być węższe o 10-20%, a samo urządzenie ma być grubości ok. 6,5 – 7,0 mm.

Według Kuo model 5,5″ z pamięcią 64 GB (i tylko on) ma zawierać ekran zabezpieczony szkłem szafirowym, ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych. Obecność takiej funkcjonalności tylko w tym modelu, ma znów być podyktowana problemami w produkcji. Moim zdaniem takie podziały w jednej linii urządzeń nie będą mieć miejsca i uważam, że Apple będzie trzymać się tego, że modele w poszczególnych liniach będą różnić się wyłącznie pojemnością.

Czy większy iPhone wciąż będzie smartfonem? Raczej nie. Bardziej powinniśmy się spodziewać, że Apple zdefiniuje go jako fablet. Urządzenie może posiadać nawet 50-70% większą baterię niż model 4,7″, ale nie liczmy na jej dłuższą żywotność – większy ekran, to także znacznie większy pobór mocy, w związku z czym ostateczny rozrachunek będzie zbliżony w obu wersjach.

Kamera ma pozostać bez zmian jeśli chodzi o rozdzielczość i przysłonę. Ma za to zostać poprawiona jakość zdjęć, dzięki wydłużeniu czasu ekspozycji. To z kolei będzie możliwe dzięki zastosowaniu stabilizacji obrazu. Taka zmiana na pewno pozytywniej wpłynie na jakość zdjęć, niż gonienie za pikselami, których zwiększona ilość, wbrew powszechnie panującemu mitowi, nie oznacza wcale lepszych zdjęć. 

[margin_border /]

iWatch

iWatch

Analityk KGI przewiduje, że iWatch również będzie dostępny w różnych wersjach, dwóch rozmiarach, a nacisk będzie położony na design i modę, która według niego będzie odgrywać kluczowe znaczenie. Można się również spodziewać, że Apple zastosuje różne materiały w „wykończeniu” swojego zegarka. Najdroższy model prawdopodobnie będzie w cenie kilku tysięcy dolarów. Według Kuo, jeśli iWatch okaże się sukcesem, w przeciągu 5-10 lat, głównymi rywalami Apple na tym polu nie będą firmy technologiczne, a mody.

Chociaż pojawiały się wcześniej plotki o ekranach 1,7″, iWatch ma zostać ostatecznie wyposażony w 1,3 i 1,5-calowe ekrany AMOLED, z szafirowym szkłem, która będzie zabezpieczać je przed zarysowaniami. Urządzenie będzie silnie integrować się z iPhone’em i iPadem, i chyba powinniśmy w dużej mierze traktować je jako akcesorium dla tych urządzeń i uzupełnienie ich funkcjonalności. Kluczową rolę mają odgrywać w tym liczne biosensory.

Kuo nie wyklucza możliwości bezprzewodowego ładowania. Bateria 200 lub 250 mAh zapewni według analityka przynajmniej jeden dzień pracy. Według mnie jest to zdecydowanie za mało jak na tego typu urządzenie. Poza tym Apple dążyło do osiągnięcia wyniku 4-5 dni. Ciekawe, czy im się to udało?

iWatch ma być najważniejszym produktem roku 2014.

[margin_border /]

iPad Air & iPad mini Retina

iPad mini Retina i iPad Air

Na tym polu, w tym roku nie powinno być dużych niespodzianek, ani drastycznych zmian. Oba tablety mają otrzymać nowy procesor A8, Touch ID oraz kamerą 8 Mpx. Będzie to raczej nieduża aktualizacja, której celem będzie utrzymanie spójności tabletów i smartfonów z nadgryzionym jabłkiem. Aktualizacja ma nastąpić znacznie wcześniej niż w roku 2013.

Jeśli chodzi o iPada mini (starszy model, bez ekranu Retina), to wraz z aktualizacją, prawdopodobnie zniknie on ze sklepowych półek, a jego miejsce zastąpi obecny model Retina w obniżonej cenie. W przypadku modelu „większego”, jako że Apple niedawno zastąpiło iPada 2 (bez Retiny), iPadem 4 z ekranem Retina, tutaj raczej zmiany nie będzie. Nowy Air po prostu zastąpi „starego” Aira.

[margin_border /]

iPad Pro 12,9″

iPad Maxi 12,9"

Ming-Chi Kuo uważa, że większy iPad nie pojawi się w tym roku, ale nie oznacza to, że Apple nad nim nie pracuje. Według niego firma chce w ten sposób uzupełnić paletę produktów, a użytkownikom zaoferować lepszą wydajność i możliwości rozrywki.

Według wcześniejszych plotek, Apple póki co odłożyło całkowicie na bok prace nad tym projektem.

[margin_border /]

MacBook Retina 12″

MacBook Air

Ming-Chi Kuo napisał w swojej analizie, że Apple pracuje nad ultra cienkim MacBookiem Air z ekranem 12″. Urządzenie ma na nowo zdefiniować doświadczenia płynące z użytkowania notebooków. Dalej Kuo właściwie opiera się wyłącznie na przeciekach, o których pisałem już wcześniej.

Nowy MacBook ma łączyć mobilność MacBooka Air 11″, dzięki znacząco cieńszej i lżejszej konstrukcji, z wydajnością modelu 13″. Ekran Retina ma zapewnić znakomite doświadczenia wizualne. Oprócz tego, nowe urządzenie ma cechować przeprojektowany gładzik i brak wiatraków.

[source name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/04/09/ipad-air-retina-ipad-mini-touch-id/][source name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/04/09/12-retina-macbook-air-low-price-imac/][source name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/04/09/iwatch-2014-predictions/]

To Top